Nierozliczenie PIT- konsekwencje

W 2021 roku Krajowa Administracja Podatkowa przygotowała na podstawie posiadanych informacji deklaracje podatkowe do rozliczenia dla 23 262 396 podatników. Deklaracja PIT stanowią informację dla urzędu skarbowego o przychodach podatnika w danym roku podatkowym. Złożenie jej to Twój obowiązek, jeśli osiągasz opodatkowane przychody. Deklarację PIT możesz rozliczyć i przekazać do urzędu skarbowego w formie elektronicznej – za pomocą rządowej usługi Twój e-PIT. Oczywiście możesz także przekazać wydrukowany formularz do urzędu osobiście lub za pośrednictwem poczty.

Termin rozliczenia podatku PIT za 2021 rok upłynął z dniem 2 maja! Jeśli nie dopełniłeś tego obowiązku, możesz zostać ukarany. Chyba, że Twój PIT-37 lub PIT-38 został automatycznie zaakceptowany w usłudze Twój e-PIT. Jednakże nieuregulowany podatek stał się zaległością podatkową, co może wiązać się również z obciążeniami odsetkowymi oraz wszczęciem postępowania egzekucyjnego. W niniejszym artykule przedstawimy, jak możesz naprawić ten błąd oraz omówimy ewentualne konsekwencje.

Przeczytaj również: Składka zdrowotna pracodawcy i pracownika

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Co zrobić ze źle wrzuconym wydatkiem w koszty przychodu?
Nierozliczenie PIT- konsekwencje
Nierozliczenie się z tytułu PIT – konsekwencje

Nierozliczenie się z tytułu PIT – przestępstwo czy wykroczenie skarbowe?

Niedopełnienie obowiązku rozliczenia się z podatku PIT jest wykroczeniem skarbowym, gdy kwota, na którą uszczupliłeś lub naraziłeś na uszczuplenie należność publiczno-prawną nie przekracza 5 krotności minimalnego wynagrodzenia. Kara grzywny, która może zostać na Ciebie nałożona wyniesie wtedy od 185 zł do 37 000 zł. Analogicznie, z przestępstwem skarbowym będziesz miał do czynienie, gdy przekroczysz kwotę 5 krotności minimalnego wynagrodzenia. W takim wypadku grozi Ci kara grzywny od 616,60 zł do 4 932 800 zł, kara pozbawienia lub ograniczenia wolności.

Jednakże jeżeli w wyniku Twojego zaniedbania nie wystąpiło żadne uszczuplenie należności, za niezłożenie deklaracji podatkowej możesz zostać ukaranym mandatem. Jego wysokość może wahać się od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości płacy minimalnej.

Czytaj  Podatek leśny - kto, jak i ile zapłaci?

Jak naprawić swój błąd?

Jeżeli z jakiejś przyczyny nie złożyłeś swojego zeznania, zrób to jak najszybciej! Nie warto czekać aż zostaniesz do tego wezwany przez urząd skarbowy. Złóż jak najszybciej deklarację podatkową oraz zapłać należny podatek wraz z odsetkami od zaległości podatkowej. Dodatkowo możesz złożyć tzw. ,,czynny żal’’, mimo że nie jest to konieczne. Jednakże dzięki temu być może uchronisz się przed konsekwencjami karno-skarbowymi. W czynnym żalu powinieneś wyjaśnić, dlaczego nie dopełniłeś obowiązku rozliczeniowego. Ponadto pamiętaj, że będzie on skuteczny dopiero, gdy opłacisz zaległą należność wraz z odsetkami i złożysz właściwą deklarację podatkową.

Inne konsekwencje

Jeśli składasz deklarację podatkową po terminie, to niestety tracisz prawo do pewnych przywilejów. W takiej sytuacji nie możesz przekazać 1% na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Ponadto nie możesz również rozliczyć się wspólnie z małżonkiem. Uwzględnienie tych przywilejów jest możliwe tylko w podstawowym terminie złożenia deklaracji.

Warte uwagi: Składka wypadkowa w 2022 roku

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Czynny żal – sposób na uniknięcie konsekwencji?

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Czynny żal – sposób na uniknięcie konsekwencji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *