Od 1 stycznia 2022 roku wejdą w życie zmiany, jakie znajdują się w ustawie Polski Ład. Będą one dotyczyły przedsiębiorców, którzy wybrali opodatkowanie dochodu według dwustopniowej skali, czyli na zasadach ogólnych. Na czym będą polegały wprowadzone zmiany? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Polski Ład — zmiana w opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Polski Ład zmiana w opodatkowaniu na zasadach ogólnych jak założyć działalność

Polski Ład zakłada wiele zmian w formach opodatkowania działalności gospodarczej. Będą one dotyczyły zarówno skali podatkowej, podatku liniowego, karty podatkowej oraz ryczałtu. A zatem wszystkich form opodatkowania.

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku

Jedną ze zmian będzie podwyższenie kwoty wolnej od podatku. Do końca tego roku będzie wynosiła 8 000 zł, a od 1 stycznia 2022 roku 30 000 zł. Jest to jedna ze zmian związanych z opodatkowaniem na zasadach ogólnych. A zatem w takim wypadku, kwota zmniejszająca podatek będzie wynosiła 5 100 zł (30 000 x 17%). Powyżej 30 000 nie będzie kwoty zmniejszającej podatek.

Wyższe progi podatkowe

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku to jedna ze zmian. Kolejną jest podwyższenie obu progów podatkowych. W przypadku I, czyli oprocentowania 17%, obecnie wynosi on 85 528 zł, a wprowadzona zmiana będzie go podwyższać do 120 000 zł. Kolejny próg, czyli II z oprocentowaniem 32% będzie rozpoczynał się od tej kwoty, czyli 120 000. Oznacza to, że ulegnie on również podwyższeniu.

Polski Ład zmiana w opodatkowaniu na zasadach ogólnych jak założyć działalność

Polski Ład — zmiana w opodatkowaniu na zasadach ogólnych – Zmiany dla przedsiębiorców

Obowiązujące od 1 stycznia 2022 roku przepisy spowodują, że duża część przedsiębiorców rozliczających się według skali zyska możliwość
mniejszego płacenia podatku dochodowego. Szczególnie zyskają ci, którzy obecnie znajdują się już w II skali, czyli wyższego podatku 32%, ponieważ mają dochód powyżej 85 528 zł. Wraz z nadejściem nowego roku, przejdą do I skali, czyli niższego podatku 17%. Będzie to obowiązywało przedsiębiorców z zarobkami do 120 000 zł.

Czytaj  Ryczałt - co się zmieni w 2021 roku ?

Przeczytaj o: Co i jak udokumentować z wyjazdu służbowego?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Polski Ład — ulga na powrót dla osób wracających z zagranicy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *