PIT rodzaje

PIT to podatek dochodowy od osób fizycznych. Zeznanie podatkowe składa się raz w roku, podsumowując osiągnięte zarobki. Jednak przez cały ten okres należy odprowadzać zaliczki, które są podliczane przez urząd skarbowy. Po uwzględnieniu przysługujących Ci ulg otrzymujesz zwrot podatku albo musisz uregulować niedopłatę. Polski system podatkowy nie należy do najprostszych. Jednakże w związku z postępującą cyfryzacją – jest zdecydowanie łatwiej, niż jeszcze kilka lat temu. Najpopularniejsze rodzaje PIT-ów w Polsce to oczywiście PIT-37 i PIT-36. Jednak w zależności od źródła zarobków, polski system podatkowy przewiduje jeszcze inne rodzaje deklaracji PIT, które trzeba złożyć w określonych terminach.  Z myślą o wszystkich osobach rozliczających się w Polsce, postanowiliśmy wyjaśnić, jakie są rodzaje pitów.

Przeczytaj również: Indywidualny Rachunek Podatkowy

Jak ustalić, który rodzaj PIT Cię obowiązują?

Rodzaje PIT-ów rocznych różnią się od siebie terminami składania. Dlatego, jeśli nie masz pewności, jakiego rodzaju formularza użyć – nie czekaj z rozliczeniem na ostatnią chwilę. To pierwsza zasada, do której warto się stosować w takiej sytuacji. Niektóre rodzaje PIT-ów trzeba złożyć dwa miesiące wcześniej niż typowy PIT-37. Tak jak wspomnieliśmy, rodzaje formularzy PIT różnią się od siebie terminami i zależą od źródła finansowania. Jakie powinien poznać każdy podatnik?

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Opłacalność emisji publicznej akcji - Ruch S.A.

PIT-37

Najpopularniejszym formularzem jest PIT-37. Składają go osoby, których przychody rozliczają płatnicy, czyli pracodawcy lub zleceniodawcy. Firmy przesyłają PIT-11 i na podstawie zgromadzonych tam informacji należy wypełnić PIT-37. Składają go więc osoby pracujące na etacie, zleceniu, zatrudnieni w oparciu o kontrakt menedżerski czy na podstawie zasiadania w radzie nadzorczej firmy. Ten formularz wypełniają także emeryci, renciści i stypendyści.

Czytaj  Kiedy trzeba skorygować zaliczkę na podatek dochodowy?

PIT-36

 Czyli jeden z rodzajów PIT-ów przeznaczonych głównie dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą, którzy rozliczają się na zasadach skali podatkowej. Ten rodzaj formularzu podatkowego dotyczy także osób, które uzyskały dochody z tytułu najmu, ze źródeł znajdujących się poza granicami kraju, a także (opodatkowanymi w ten sam sposób) specjalnymi działami produkcji rolnej. W formularzu PIT-36 można rozliczyć zarówno przychody z działalności, jak i umowy o pracę.

PIT rodzaje
Rodzaje deklaracji PIT

PIT-39

Jeśli sprzedałeś nieruchomość albo nabyte prawa majątkowe – musisz wypełnić PIT 39. Pamiętaj, że w tej deklaracji musisz policzyć różnicę pomiędzy podstawą opodatkowania a kosztami uzyskania.

PIT-28

Przeznaczony dla podatników prowadzących działalność gospodarczą, opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Dotyczy także osób uzyskujących przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy bądź poddzierżawy, a także w wypadku przychodów uzyskiwanych za spółek osób fizycznych. W pierwszym przypadku podatnik musi uzupełnić dodatkowo formularz PIT-28a.

PIT-4

Jest to deklaracja na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy od łącznej kwoty dokonanych wpłat. W deklaracji należy podać liczbę podatników, którym dokonano wypłaty wynagrodzenia. Ponadto trzeba wskazać sumę wypłat oraz ewentualną zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Gdy w danym miesiącu nie dokonywano wypłaty oraz należności z tytułu działalności określonej dla przychodów z działalności wykonywanej osobiście oraz z praw majątkowych za pośrednictwem płatnika – deklaracja nie musi być składana.

PIT-38

Ten druk wypełniany jest przez podatników uzyskujących przychody z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych oraz pochodnych instrumentów wartościowych. Jest on też przeznaczony dla osób czerpiących korzyści majątkowe z realizacji praw wynikających ze zbycia papierów wartościowych, udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach, pobierając za to wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Warte uwagi: Odsetki ustawowe za opóźnienie

Czytaj  W jaki sposób zawiesić działalność gospodarczą?

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Ulga na start- kto może z niej skorzystać ?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Zasady wystawiania faktury korygującej przez sprzedawcę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *