jak założyć działalność

Polski Ład to program, który został zaprezentowany w maju 2021 przez prezesa PIS wraz z premierem i ministrami. Polski Ład zakłada wiele przemian gospodarczo-społecznych, począwszy od reformy podatków, a kończąc na edukacji oraz rozwoju kultury. Według zapowiedzianych informacji, wiele się zmieni także w kwestii wynagrodzeń. Rząd ogłosił, iż wprowadzone przekształcenia będą obowiązywać już od przyszłego – 2022 roku. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Polski Ład – jak zmienią się nasze wynagrodzenia.

Polski Ład - jak zmienią się nasze wynagrodzenia jak założyć działalność

Polski Ład a zmiany wynagrodzeń

Polski Ład zakłada sporo zmian w wynagrodzeniach. Składa się na nie wiele modyfikacji, które obejmują różne aspekty. Do jednej z nich należy nowy sposób wyliczania zaliczek na podatek dochodowy. Z tej zmiany najbardziej skorzystają osoby, które są zatrudnione na umowę o pracę. W tym przypadku, osoby o niższych zarobkach zyskają więcej od osób, które zarabiają więcej. Tutaj znajduje się kalkulator wynagrodzeń po Polskim Ładzie. Sprawdź czy po zmianach, Twoja pensja netto ulegnie podwyższeniu.

Polski Ład – jak zmienią się nasze wynagrodzenia? – Wyższa kwota wolna od podatku

Aktualnie kwota wolna od podatku wynosi w Polsce 8 000 zł. Tym samym osoby, które uzyskają zarobki do tej kwoty, nie muszą płacić podatku dochodowego. Zgodnie z zapowiedziami, w przyszłym roku w tej kwestii ma nastąpić istotna zmiana. Kwota wolna od podatku ma ulec podwyższeniu do 30 000 zł. Oznacza to, że każdego miesiąca będzie można zarobić 2 500 zł (30 000 / 12 miesięcy = 2 500) bez konieczności płacenia podatku od dochodów.

Polski Ład - jak zmienią się nasze wynagrodzenia jak założyć działalność

Podwyższenie progu podatkowego

Oprócz powyższych przekształceń, zmianie ulegnie kwota drugiego progu podatkowego. Podatek dochodowy według skali zakłada dwa progi podatkowe – 17% i 32%. Obecną kwotą przejściową z jednego progu do drugiego jest kwota 85 528 zł. Nowy limit ma wynosić 120 000 zł. Jak łatwo zauważyć na tym rozwiązaniu najbardziej skorzystają osoby, które obecnie są w drugim podatkowym i zarabiają w przedziale 85 528 – 120 000 zł rocznie.

Czytaj  Polski Ład — ulga na robotyzację

Polski Ład zakłada zmianę również w innych polach związanych z zatrudnieniem. Wymienić tu należy ważniejsze z nich:

  • likwidację umów cywilnoprawnych,
  • zmiany w stawkach ryczałtowych podatku dochodowego wybranych zawodów i profesji,
  • ułatwienie pracy w niepełnym wymiarze,
  • uregulowanie pracy zdalnej.

Przeczytaj o:

Polski Ład – jak zmieni się składka zdrowotna?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Sprzęt o wartości ponad 3500 zł używany krócej przez rok a koszty podatkowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *