Urlop

Zmiany w urlopach są jednym z elementów programu Prawa i Sprawiedliwości. Znowelizowany Kodeks Pracy wprowadza m.in. nową formę urlopu. Reguluje też kwestie związane z zasiłkami dla rodziców. Jednak najważniejszą zmianą jest wprowadzenie definicji pracy zdalnej, a co za tym idzie, ta forma wykonywania obowiązków zawodowych wreszcie została w pełni prawnie uregulowana. Zanim zaplanujesz urlop wypoczynkowy, opiekuńczy czy rodzicielski warto, abyś zapoznał się z propozycjami zmian w kodeksie pracy. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Podatek – rodzaje deklaracji PIT

Zaległy urlop w czasie zagrożenia epidemicznego

Obecnie występuje w Polsce stan zagrożenia epidemicznego. Zastąpił on trwający do 16 maja stan epidemii. Zmiana ta nie spowodowała jednak odwołania przepisów szczególnych dotyczących między innymi prawa pracy. Z tego faktu wynikają konkretne konsekwencje dla urlopów pracowniczych. Podczas stanu zagrożenia epidemicznego pracodawca nadal może wysłać pracownika na zaległy urlop bez jego zgody. O tym uprawnieniu pracodawcy warto pamiętać, gdyż może okazać się ważne w kontekście zbliżających się wakacji oraz terminu na wykorzystanie zaległego urlopu wypoczynkowego. Termin wykorzystania urlopu za rok ubiegły mija z końcem września bieżącego roku.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Urlop - ile dni przysługuje?

Urlop rodzicielski – zmiany

Wydłużone zostaną m.in. urlopy rodzicielskie. Według obecnie obowiązujących przepisów urlop rodzicielski trwa 32 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka i 34 tygodnie w przypadku ciąży mnogiej. Po zmianach będzie wynosił on odpowiednio 41 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka i 43 tygodnie w przypadku urodzenia dwójki i więcej dzieci. Ponadto wysokość zasiłku macierzyńskiego za cały okres urlopu rodzicielskiego ma wynosić 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Jednakże w razie złożenia przez pracownicę wniosku o udzielenie urlopu rodzicielskiego w terminie nie później niż 21 dni po porodzie, miesięczny zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego wyniesie 81,5 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

Czytaj  Kontrola skarbowa

Skrócono także czas po narodzinach dziecka, w którym ojciec będzie mógł wykorzystać urlop ojcowski. Obecnie można to zrobić do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia. Po zmianach ojciec dziecka będzie miał na to czas do 12 miesięcy od narodzin dziecka.

Urlopy – zmiany w Kodeksie Pracy
Urlopy – zmiany w Kodeksie Pracy

Urlop z powodu siły wyższej

Nowym rodzajem urlopu, który przewiduje nowy kodeks, jest urlop przysługujący pracownikowi z powodu działania siły wyższej. Pracownik będzie miał prawo do nieobecności w pracy z powodu pilnych spraw rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem. Urlop ten będzie przysługiwał w wymiarze 2 dni lub 16 godzin. Za czas tego urlopu pracownik zachowa prawo do połowy wynagrodzenia.

Powstała definicja pracy zdalnej

Wprowadzona zostanie definicja pracy zdalnej, zgodnie z którą będzie to wykonywanie pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

Warte uwagi: Mikro, mały czy średni przedsiębiorca?

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Jakie dokumenty potrzebne są do zawarcia umowy leasingu?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w ZUS?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *