Rozwój technologi oraz pojawienie się internetu spposowodwało, że coraz bardziej popularnymi formami płatności jest karta płatnicza lub aplikacja na smartfonie. Szczególnie tę formę płatności wybierają osoby młode. Odkąd na świecie panuje pandemia COVID-19 w wielu miejscach zaleca się płatność bezgotówkową, czyli przy pomocy karty płatniczej lub smartfonu. Czy sprzedawca może odmówić przyjęcia płatności gotówką? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj o: Polski Ład — niższy limit płatności gotówkowych

Ile lat trzeba przechowywać paragony?

Czy sprzedawca może odmówić przyjęcia płatności gotówką jak założyć działalność

Przy pomocy jakiego środka można dokonywać płatności?

Zapiski ustawy o Narodowym Banku Polskim informują, że prawnymi środkami płatniczymi w Polsce są znaki pieniężne emitowane w postaci monet oraz banknotów. Jednakże nie ma przepisów, które nakazują obowiązku akceptowania płatności gotówkowych.

Trzeba także pamiętać, że nie wszyscy ludzie posiadają karty płatnicze lub używają smartfona do zapłacenia. Z tego powodu, brak zaakceptowania płatności gotówkowej może spowodować, że dane osoby nie będą mogły dokonać zakup towarów lub usługi. W niektórych sytuacjach może być problemem z zaopatrzeniem się w najbardziej podstawowe produkty. Z tego powodu rząd zdecydował na wprowadzenie odpowiednich regulacji prawnych, obligujących przedsiębiorców kierujących ofertę do ogółu konsumentów, aby akceptowali płatności w formie gotówkowej środkami pieniężnymi emitowanymi przez NBP. Zapewnienie konsumentom możliwości zapłaty gotówką za kupowane towary lub usługi chroni ich interesy.

Czy sprzedawca może odmówić przyjęcia płatności gotówką jak założyć działalność

Czy sprzedawca może odmówić przyjęcia płatności gotówką?

Tak, kodeks cywilny pozwala, aby przedsiębiorca ustalił, że chce otrzymywać w swoim przedsiębiorstwie tylko płatności bezgotówkowe. I może zastosować to ustalenie w życie. Należy pamiętać, że w takiej sytuacji, w bardzo widocznym miejscu, np. na drzwiach umieścić informację o przyjmowaniu płatności tylko bezgotówkowych. Pomoże to uniknąć sytuacji, że klient nie jest odpowiednio przygotowany do zrobienia zakupu towaru lub usługi i dowiaduje się o tym dopiero podczas chęci zapłacenia. Przedsiębiorca nie ma prawa, aby nałożyć dodatkową opłatę za płatności gotówką lub bezgotówkowo. Cena produktu lub usługi nie powinna być różna, w zależności od sposobu zapłaty.

Czytaj  Jak zatrudnić cudzoziemca przy zbiorach ?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Jak wypełnić deklarację na podatek rolny DR-1?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *