E-sąd jak łatwo się domyśleć, jest to sąd działający całkowicie w sposób elektroniczny. Co za tym idzie, nie wymaga osobistego stawiennictwa na rozprawach. Wielkim plusem są dużo mniejsze koszty w porównaniu do spraw rozpatrywanych w tradycyjnym sądzie. Jak działa e-sąd i co można w nim załatwić? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj o: Jak napisać monit?

E-sąd  jak działa i co można w nim załatwić jak założyć działalność

Czym jest e-sąd?

E-sąd to IV Wydział Cywilny Sądu Rejonowego Lublin-Zachód, który mieści się w Lublinie. A zatem wszystkie sprawy kierowane do e-sądu będzie rozpatrywać ten organ, ponieważ jest to jedyny sąd właściwy do rozpatrywania spraw toczących się w postępowaniu upominawczym. Oznacza to, że inne miejsce zamieszkania nie dyskwalifikuje do zajęcia się sprawą. Jedynym wymogiem jest posiadanie miejsca zamieszkania w Polsce.

Co można załatwić w e-sądzie?

Niestety e-sąd nie zajmuje się wszystkimi sprawami. Jest to jednostka zajmująca się elektronicznym postępowaniem upominawczym (EPU). Oznacza to, że można z niego skorzystać, jeśli jesteś wierzycielem i chcesz dochodzić swoich roszczeń. I te roszczenia nie mogą być bezzasadne, muszą wynikać wprost z faktury, rachunku lub umowy.

E-sąd  jak działa i co można w nim załatwić jak założyć działalność

E-sąd — jak działa i co można w nim załatwić? – Jakie są zalety korzystania z e-sądu?

Przede wszystkim, jedną z największych zalet skierowania sprawy do e-sądu jest dużo krótszy czas na rozpoznanie sprawy, w porównaniu do klasycznego postępowania. Kolejnym plusem są zdecydowanie niższe opłaty. W tym wypadku opłata sądowa wynosi 1,25% wartości sporu (przynajmniej 30 zł). Jeśli domagasz się zwrotu 70 000 zł, to w tej sytuacji opłata wyniesie 875 zł (a składając sprawę do tradycyjnego sądu należy opłacić 5% wartości sporu, czyli 3 500 zł). Do składanego pozwu nie dołącza się odwodów oraz nie trzeba sporządzać od zera pisma procesowego. Na stronie internetowej dostępne są gotowe do uzupełnienia formularze. Dzięki temu można uniknąć popełnienia błędu.

Czytaj  Rękojmia – prawo konsumenta

Jak wnieść wniosek do e-sądu?

Aby wnieść wniosek należy zrobić to przy pomocy strony internetowej e-sad.gov.pl. Najpierw należy założyć profil użytkownika, a po złożeniu pozwu należy opłacić koszty sądowe.

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Jak chronić prawa autorskie w Internecie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *