Zmiana nazwy firmy

Rejestrując działalność w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej podajesz wiele danych, które niejako od czasu rejestracji firmy do niej przynależą. Jednakże co jeżeli chcesz te dane zmienić, w tym nazwę przedsiębiorstwa?  W stosunku do tej czynności nie istnieją żadne przeszkody prawne, które uniemożliwiłyby dokonanie zmiany nazwy firmy. W każdej chwili możesz zmienić nazwę firmy. Zarówno w jednoosobowej działalności gospodarczej jak i w spółce prawa handlowego. Musisz jednak pamiętać o istotnych warunkach. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Kim jest zarządca sukcesyjny?

Nazwy firmy – co powinny zawierać?

Jednym z elementów nazwy jednoosobowej działalności gospodarczej jest imię i nazwisko właściciela. Natomiast w przypadku spółki cywilnej będą to imiona i nazwiska każdego ze wspólników. Nie oznacza to jednak, że nazwa firmy nie może zawierać dodatkowych elementów. CEIDG dopuszcza, aby w nazwie firmy znajdowały się dodatkowo jeszcze inne dane, tj.:

  • określenie wskazujące na profil firmy,
  • pseudonim,
  • dowolnie wybrane elementy.

Jednakże pamiętaj, że nazwa firmy nie może wprowadzać potencjalnych nabywców w błąd w odniesieniu do profilu prowadzonej działalności. Dodatkowo powinna ona odróżniać firmę od innych działających w tej samej branży. Z tego powodu, przed rozpoczęciem działalności lub zmianą nazwy w trakcie jej prowadzenia warto zweryfikować, czy nazwa, którą wymyśliłeś, nie jest już używana przez inny podmiot. Jeżeli okaże się, że nazwa jest już używana przez innego przedsiębiorcę, należałoby dla bezpieczeństwa wybrać jednak inną.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Ocena kondycji finansowej firmy jednoosobowej

Jak dokonać zmiany nazwy firmy?

Jeśli firma zmienia profil działalności, ma słabe wyniki sprzedażowe albo złe skojarzenia z nazwą – może dokonać zmiany nazwy. Jednakże nie da się usunąć z niej imienia i nazwiska przedsiębiorcy. Można jedynie usunąć albo zamienić nieodpowiednie czy też nieaktualne frazy. Zmiana nazwy powinna być zgłoszona na wniosku CEIDG-1 w ciągu 7 dni od dnia jej dokonania.

Czytaj  Oprocentowanie kredytu – wskaźnik WIBOR

Wystarczy, że we wniosku zaznaczymy kwadrat dotyczący dokonania zmian, a potem określimy jakiego rodzaju zmiany dokonujemy. Wniosek wystarczy podpisać i złożyć w urzędzie w taki sam sposób jak odbywało się to podczas rejestracji firmy.

Zmiana nazwy firmy a dane na fakturze

Przedsiębiorca, który zmienił nazwę firmy nie musi dokonywać korekty na fakturach sprzedażowych. Faktury wystawione przed zmianą nazwy firmy zawierają imię i nazwisko przedsiębiorcy, co wystarczy do uznania ważności dokumentu sprzedażowego. Należy jednak pamiętać, by po zmianie danych w CEIDG wystawiać faktury z nazwą zgodną ze stanem faktycznych. Warto też poinformować swoich stałych kontrahentów o zaistniałej zmianie w nazwie firmy, zwłaszcza w przypadku wystawionych faktur zakupowych. Jeśli kontrahent wystawi nam fakturę z błędnymi danymi, wymagana będzie nota korygująca.

Czy zmianę nazwy firmy trzeba zgłaszać do ZUS i US?

Tu mamy dobrą informację. Zgodnie z regulacjami ustawy o Centralnej Ewidencji i Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy, jeśli wypełnisz zgłoszenie CEIDG-1 – możesz je potraktować także jako zgłoszenie do ZUSu, KRUSu, skarbówki czy Urzędu Statystycznego. A zatem lista formalności na początek nie jest zbyt długa i większość spraw, przynajmniej tych na linii przedsiębiorstwo-państwo jesteś w stanie załatwić jednym formularzem.

Warte uwagi: Ulga termomodernizacyjna powraca!

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Kredyt technologiczny - co to jest i na czym polega?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Oprocentowanie kredytu – wskaźnik WIBOR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *