Ulga termomodernizacyjna

Niestety czasy, w których obecnie żyjemy charakteryzują się między innymi złą jakością powietrza oraz unoszącym się nad miastami smogiem. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że zanieczyszczenia, które znajdują się powietrzu niosą ze sobą szereg negatywnych konsekwencji dla człowieka. Jak wynika z danych, winę za zanieczyszczenia w głównej mierze ponoszą tzw. kopciuchy. Są to piece i kotły niskiej emisji, wykorzystywane w gospodarstwach domowych. Rządzący postanowili coś z tym zrobić! Oferuje bonifikatę dla podatników w postaci ulgi termomodernizacyjnej

Według WHO, co roku w Polsce z powodu smogu i wywołanych przez niego chorób umiera ok. 50 tysięcy osób. Poprawa jakości powietrza, m.in. poprzez wymianę źródeł ciepła i ocieplanie budynków, już od kilku lat jest zatem jednym priorytetów w kraju. Aby zachęcić Polaków do zmian, wprowadzono szereg narzędzi finansowych. Obok programu “Czyste powietrze” i “Mój prąd” najważniejszym z nich jest właśnie ulga termomodernizacyjna. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Umorzenie odsetek od zaległości podatkowych

Ulga termomodernizacyjna, czyli co?

Ulga termomodernizacyjna to preferencja podatkowa. Pozwala na odliczenie od podstawy opodatkowania wydatków (do  53 000 zł) poniesionych na realizację, tzw. przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w swoim domu jednorodzinnym. Wskutek tego odliczenia zmniejsza się zatem dochód lub przychód podlegający opodatkowaniu.

Z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać wszyscy właściciele oraz współwłaściciele domu jednorodzinnego. Nawet jeżeli dom ma kilku właścicieli, każdy z nich ma możliwość odpisania od podatku do 53 000 zł. Kwota odpisu dotyczy podatnika, a nie nieruchomości, których jest właścicielem. W związku z tym, jeśli mamy w posiadaniu 3 budynki jednorodzinne, w których dokonaliśmy termomodernizacji, kwota ulgi wyniesie łącznie 53 000 zł, a nie po 53 000 zł na każdy budynek. 

Jednakże co w przypadku, gdy budynek posiada 3 właścicieli, a kwota termomodernizacji wyniosła 150 000 zł? Wtedy każdy z właścicieli może odpisać od podatku swoją część – np. po 50 000 zł.

Czytaj  Jak wypełnić deklarację na podatek rolny DR-1?

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Jakie podatki musi płacić przedsiębiorca?

Co zrobić, aby odliczyć ulgę?

Aby odliczyć ulgę należy:

 • rozpocząć przedsięwzięcie termomodernizacyjne – nie ma tu obowiązku rozpoczęcia go od audytu termomodernizacyjnego,
 • kupować towary, produkty i usługi, których nabycie zgodnie z wykazem można odliczać od dochodu,
 • ukończyć przedsięwzięcie w ciągu trzech lat (np. rozpoczęcie – pierwszy wydatek – maj 2022 – zakończenie nie później niż 31 grudnia 2025 r.),
 • ponieść wydatki po oddaniu budynku do użytkowania (jeśli wydatki zostały poniesione w trakcie budowy, zanim dom został oddany do użytkowania, nie można skorzystać z ulgi)
 • odliczać poczynione wydatki na bieżąco, osobno za każdy rok w deklaracji rocznej PIT.
Ulga termomodernizacyjna
Ulga termomodernizacyjna

Co można odliczyć, dzięki uldze termomodernizacyjnej?

Warunkiem skorzystania z ulgi jest wydanie środków na przedsięwzięcia, które zmniejszają zużycie energii. W tego rodzaju wydatkach uwzględnione zostały m.in.:

 • instalacja fotowoltaiczna i osprzęt (również w połączeniu z innymi programami lub dotacjami)
 • przyłączenie do sieci gazowej i ciepłowniczej
 • instalacja ogrzewania elektrycznego, gazowego, olejowego
 • panel fotowoltaiczny lub kolektor słoneczny z osprzętem
 • montaż pompy ciepła
 • wymiana drzwi oraz okien (dachowych, balkonowych, nieotwieranych), bram garażowych i dedykowanych im systemów montażowych
 • ocieplenie i modernizacja budynku (wraz z dachem), wdrożenie wentylacji, rekuperacja
 • materiały budowlane służące do docieplenia i ochrony przed zawilgoceniem wykorzystywane w przypadku przegród budowlanych, płyt balkonowych, fundamentów oraz do systemu ogrzewania elektrycznego i instalacji grzewczej
 • audyt efektywności energetycznej budynku oraz dokumentacja projektowa

Dodatkowo odliczeniu ulegają wydatki, które pomniejszają majątek podatnika. Oznacza to, że jeżeli przedsięwzięcie jest finansowane kredytem, który spłacamy, możemy wziąć go pod uwagę przy rozliczaniu. Jednakże od ulgi termomodernizacyjnej nie można odliczyć:

 • wydatków, które już zmniejszyły nasze podatki, 
 • części wydatków, która była finansowana przez NFOŚiGW (Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej), wojewódzkie fundusze lub były zwrócone w inny sposób, 
 • części wydatków, które są zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, odliczonych od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Czytaj  Pożyczka od spółki dla spółki - Jak to zrobić ?

Warte uwagi: Odsetki od zaległości podatkowych

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Split payment - czyli podzielona płatność

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Pożyczka od spółki dla spółki - Jak to zrobić ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *