Kryptowaluty

Podatnicy, którzy kupują i sprzedają kryptowaluty muszą pamiętać, aby złożyć roczne zeznanie podatkowe. Odpowiednim formularzem do tego jest PIT-38, w źródle kapitały pieniężne. Obowiązek ten dotyczy nie tylko osób, które w minionym roku uzyskały przychód z obrotu wirtualnym pieniądzem. Ciąży również na podatnikach, którzy tylko nabywali kryptowaluty. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się ile wynosi podatek przy obrocie kryptowalutami.

Przeczytaj również: Odszkodowanie a zadośćuczynienie

Kryptowaluty a obowiązek podatkowy

Po pierwsze należy pamiętać, że wymiana jednej kryptowaluty na inną nie stwarza obowiązku podatkowego. Niezależnie od tego czy dokonywana jest na giełdzie czy też jednostkowo. Co to w praktyce oznacza? Jeżeli podatnik kupi Bitcoiny, a następnie wymieni je na inną kryptowalutę, to przychód nie powstaje. Mamy z nim do czynienia dopiero wtedy, gdy podatnik wymieni kryptowaluty na prawny środek płatniczy (czyli tradycyjne pieniądze) na giełdzie, w kantorze lub na wolnym rynku. Przychody powstają również w przypadku zapłaty walutami wirtualnymi za towary lub usługi.

Z powyższego wynika, że podatek dochodowy za kryptowaluty płacisz w momencie, gdy uzyskałeś z tego tytułu dochód. Jeśli w danym roku nie sprzedałeś żadnych kryptowalut to nie wykazujesz żadnego przychodu. Podobnie będzie w sytuacji, gdy w danym roku kupiłeś kryptowaluty za większą kwotę niż sprzedałeś. W takiej sytuacji również nie ma mowy o uzyskanym dochodzie.

Jednakże w deklaracji rocznej musisz wykazać zsumowane kwoty za transakcje zakupu oraz sprzedaży kryptowalut za dany rok. Jeśli w danym roku tylko kupowałeś kryptowaluty, również musisz to wykazać na druku PIT (wykazujesz poniesione koszty). Dzięki temu, będziesz mógł je rozliczyć w kolejnych latach. Transakcje za kupno i sprzedaż kryptowalut wykazuje się w PIT-38, w części E formularza.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Split payment - czyli podzielona płatność
Czytaj  Dodatkowy wkład do spółki a PCC
Kryptowaluty – kupno i sprzedaż a podatek

Podatek od sprzedaży i kupna kryptowalut

Od dochodu uzyskanego z odpłatnego zbycia walut wirtualnych zapłacisz 19% podatek dochodowy. Dodatkowo, jeżeli  Twoje dochody łącznie przekroczyły 1 mln zł to jesteś zobowiązany, aby zapłacić dodatkowe 4% tzw. daniny solidarnościowej. Pamiętaj, aby zbierać wszelkiego rodzaju dowody na zakup lub sprzedaż kryptowalut. Jeżeli nie masz dokumentów, które potwierdzają ile zapłaciłeś lub ile uzyskałeś ze sprzedaży kryptowalut – nie możesz rozliczyć kosztów.

Kryptowaluty a podatek VAT

Zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi obrót kryptowalutami stanowi odpłatne świadczenie usług kwalifikowane jako usługi elektroniczne. Z tego powodu powinien być opodatkowany podatkiem VAT w wysokości 23%. Pamiętaj jednak, że na mocy art. 43 ustawy o VAT obrót walutą wirtualną został objęty zwolnieniem z tego podatku – w praktyce oznacza to, że każdy kto uzyskuje przychody z obrotu kryptowalutami, nie musi płacić VAT-u. Pod warunkiem jednak, że transakcja jest dokonywana na terytorium Polski. W przypadku transakcji międzynarodowych mogą istnieć dodatkowe obowiązki podatkowe.

Warte uwagi: Leasing a uszkodzenie pojazdu

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Wcześniejsza spłata pożyczki – warto?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Podatek od nieruchomości - kto, jak i ile zapłaci?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *