Podatnicy, którzy kupują i sprzedają kryptowaluty muszą pamiętać, aby złożyć roczne zeznanie podatkowe. Odpowiednim formularzem do tego jest PIT-38, w źródle kapitały pieniężne. Obowiązek ten dotyczy nie tylko osób, które w minionym roku uzyskały przychód z obrotu wirtualnym pieniądzem. Ciąży również na podatnikach, którzy tylko nabywali kryptowaluty. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się ile wynosi podatek przy obrocie kryptowalutami.
Przeczytaj również: Odszkodowanie a zadośćuczynienie
Kryptowaluty a obowiązek podatkowy
Po pierwsze należy pamiętać, że wymiana jednej kryptowaluty na inną nie stwarza obowiązku podatkowego. Niezależnie od tego czy dokonywana jest na giełdzie czy też jednostkowo. Co to w praktyce oznacza? Jeżeli podatnik kupi Bitcoiny, a następnie wymieni je na inną kryptowalutę, to przychód nie powstaje. Mamy z nim do czynienia dopiero wtedy, gdy podatnik wymieni kryptowaluty na prawny środek płatniczy (czyli tradycyjne pieniądze) na giełdzie, w kantorze lub na wolnym rynku. Przychody powstają również w przypadku zapłaty walutami wirtualnymi za towary lub usługi.
Z powyższego wynika, że podatek dochodowy za kryptowaluty płacisz w momencie, gdy uzyskałeś z tego tytułu dochód. Jeśli w danym roku nie sprzedałeś żadnych kryptowalut to nie wykazujesz żadnego przychodu. Podobnie będzie w sytuacji, gdy w danym roku kupiłeś kryptowaluty za większą kwotę niż sprzedałeś. W takiej sytuacji również nie ma mowy o uzyskanym dochodzie.
Jednakże w deklaracji rocznej musisz wykazać zsumowane kwoty za transakcje zakupu oraz sprzedaży kryptowalut za dany rok. Jeśli w danym roku tylko kupowałeś kryptowaluty, również musisz to wykazać na druku PIT (wykazujesz poniesione koszty). Dzięki temu, będziesz mógł je rozliczyć w kolejnych latach. Transakcje za kupno i sprzedaż kryptowalut wykazuje się w PIT-38, w części E formularza.
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Podatek od sprzedaży i kupna kryptowalut
Od dochodu uzyskanego z odpłatnego zbycia walut wirtualnych zapłacisz 19% podatek dochodowy. Dodatkowo, jeżeli Twoje dochody łącznie przekroczyły 1 mln zł to jesteś zobowiązany, aby zapłacić dodatkowe 4% tzw. daniny solidarnościowej. Pamiętaj, aby zbierać wszelkiego rodzaju dowody na zakup lub sprzedaż kryptowalut. Jeżeli nie masz dokumentów, które potwierdzają ile zapłaciłeś lub ile uzyskałeś ze sprzedaży kryptowalut – nie możesz rozliczyć kosztów.
Kryptowaluty a podatek VAT
Zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi obrót kryptowalutami stanowi odpłatne świadczenie usług kwalifikowane jako usługi elektroniczne. Z tego powodu powinien być opodatkowany podatkiem VAT w wysokości 23%. Pamiętaj jednak, że na mocy art. 43 ustawy o VAT obrót walutą wirtualną został objęty zwolnieniem z tego podatku – w praktyce oznacza to, że każdy kto uzyskuje przychody z obrotu kryptowalutami, nie musi płacić VAT-u. Pod warunkiem jednak, że transakcja jest dokonywana na terytorium Polski. W przypadku transakcji międzynarodowych mogą istnieć dodatkowe obowiązki podatkowe.
Warte uwagi: Leasing a uszkodzenie pojazdu
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork