jakzalozycdzialalnosc

Nie wszyscy przedsiębiorcy są zmuszeni do opłacaniu podatku VAT. W prawie przewidziano dwa zwolnienia od tego obowiązku. Są to zwolnienie podmiotowe oraz przedmiotowe. Przedmiotowe zwolnienie od obowiązku opłacania podatku VAT przysługuje podatnikom prowadzącym firmę w jednej z konkretnych branż, wymienionych w ustawie. Natomiast podmiotowe zwolnienie ma związek z osiągniętym limitem sprzedaży towarów i usług. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się jak wygląda przedmiotowe i podmiotowe zwolnienie z VAT.

Przedmiotowe i podmiotowe zwolnienie z VAT jak założyć działalność

Dla kogo zwolnienie przedmiotowe z VAT?

Zwolnienie przedmiotowe z VAT dotyczy przedsiębiorców, zajmujących się konkretnymi branżami. Rodzaj wykonywanej działalności, która pozwala na zwolnienie od VAT jasno określa ustawa o podatku od towarów i usług w art. 43 ust 1. Do najpopularniejszych można zaliczyć podatników zajmujących się świadczeniami usług medycznych (również opieki nad osobami niepełnosprawnymi), finansowych, edukacyjnych bądź kulturalnych. W razie prowadzenia takiej działalności masz możliwość, aby postarać się o przedmiotowe zwolnienie z VAT.

Dla kogo podmiotowe zwolnienie z VAT?

Zwolnienie podmiotowe dotyczy przedsiębiorców, których wartość sprzedaży towarów lub usług jest mniejsza niż 200 tys. zł (w przypadku, gdy firma funkcjonuje od 1. stycznia lub kolejny rok podatkowy). W sytuacji, gdy przedsiębiorca rozpoczął działalność gospodarczą w trakcie trwania roku podatkowego, to limit ten należy obliczyć proporcjonalnie do faktycznie przepracowanego roku. Należy jednak pamiętać, iż nieprzekroczenie limitu sprzedaży nie jest tożsame z tym, że uzyskasz zwolnienie z VAT. Od tej zasady są pewne wyjątki, które dotyczą branż bezwzględnie opodatkowanych VAT. A zatem ze zwolnienie podmiotowego na pewno nie mogą skorzystać podatnicy dokonujący sprzedaży wyrobów metali szlachetnych, terenów budowlanych, sprzedaży wysyłkowej preparatów kosmetycznych oraz komputerów, części do pojazdów samochodowych. A także w przypadku wykonywania m. in. usług prawniczych, jubilerskich, ściągania długów.

Przedmiotowe i podmiotowe zwolnienie z VAT jak założyć działalność

Czy zwolnienie z VAT się opłaca?

W przypadku, gdy sprzedajesz produkty i usługi czynnym podatnikom VAT, mogą oni preferować zakup od kogoś, kto jest opodatkowany. Z tego względu, że mają wtedy możliwość odliczenia podatku VAT od takiej faktury. Jeżeli natomiast planujesz sprzedawać podatnikom zwolnionym z VAT lub będziesz zajmować się handlem detalicznym – zwolnienie może być dla Ciebie korzystne, ponieważ cena Twoich produktów lub usług będzie niższa o podatek VAT, a tym samym tańsza dla Twoich klientów.

Czytaj  Polski Ład — ulga na robotyzację

Przeczytaj o:

Korzyści kwartalnego rozliczania VAT

Czy każdy musi płacić podatek VAT?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Kredyt kupiecki - co to jest i na czym polega?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *