jak założyć działalność

Rozliczanie kwartalne VAT mogą wybrać mali podatnicy, po upływie co najmniej 12 miesięcy od zarejestrowania do VAT. Oznacza to, że przez pierwszy rok od rejestracji do VAT, podatnicy są zobowiązani do miesięcznego rozliczania się z tego podatku. Aby zmienić sposób rozliczania należy wypełnić aktualizujący formularz VAT-R. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się jakie są korzyści kwartalnego rozliczania VAT.

Korzyści kwartalnego rozliczania VAT jak założyć działalność

Więcej czasu na rozliczenie

Pierwszą z zalet kwartalnego rozliczania VAT i składania plików JPK_V7K jest fakt dłuższego czasu na rozliczanie faktur. Faktury kosztowe można rozliczyć w kwartale, w którym podatnik otrzymał fakturę lub w jednym z dwóch kolejnych. Oznacza to, że faktura pochodząca z lutego może być rozliczona w I, II lub III kwartale. Dzięki temu, podatnik uniknie składania korekt do części deklaracyjnej JPK_V7K, jeśli faktura przyszła z opóźnieniem. Podczas miesięcznego rozliczania VAT, faktura mogłaby stanowić podstawę do odliczenia jedynie w części deklaracyjnej za luty, marzec lub kwiecień.

Rozliczanie kwartalne a błędy w rozliczeniach

Następną zaletą kwartalnego rozliczania VAT to fakt, iż przy znalezieniu jakiegoś błędu w rozliczeniu podatku VAT, który dotyczy tego samego okresu rozliczeniowego (czyli kwartału) nie ma konieczności składania korekty części deklaracyjnej pliku JPK_V7. Pozwala to na większą ilośc czasu do sprawdzenia swoich księgowań. Oznacza to, że błąd zauważony w maju, a dotyczący kwietnia nie wymaga złożenia korekty. W tym wypadku okres rozliczeniowy jeszcze trwa i część deklaracyjna za II kwartał dopiero powstanie. Jeśli natomiast podatnik zauważy błędy we wcześniejszych okresach rozliczeniowych, to nie ma konieczności poprawiania aż tylu plików JPK_V7, jak w przypadku rozliczania miesięcznego.

Korzyści kwartalnego rozliczania VAT jak założyć działalność

Korzyści kwartalnego rozliczania VAT – Rozliczanie kwartalne a metoda kasowa

Oprócz powyższych zalet, dużą korzyścią kwartalnego rozliczania VAT jest możliwość kasowej metody rozliczania tego podatku. Metoda kasowa polega na tym, iż należny VAT, który jest naliczony przy sprzedaży, podatnik wykazuje dopiero w części deklaracyjnej JPK_V7K za okres, kiedy otrzymał płatność od kontrahenta. Natomiast podatek VAT naliczony od zakupów można odliczyć również w okresie, gdy opłacono to zobowiązanie.

Czytaj  Sprzedaż samochodu firmowego a podatek VAT oraz PIT

Przeczytaj o:

Metoda kasowa – przywilej małego podatnika VAT

Kiedy jesteś małym płatnikiem VAT?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Kryptowaluty - kupno i sprzedaż a podatek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *