Umowa śmieciowa

Umowa śmieciowa to popularny zwrot, którym określa się niektóre rodzaje umów podpisywanych z pracodawcą. Barwne nazewnictwo, które wykorzystuje się w stosunku do tych dokumentów jest wynikiem częstych nadużyć i braku ochrony Kodeksu pracy. Negatywny wydźwięk określenia “umowa śmieciowa” jest według wielu osób przesadzony. Inni podkreślają zaś, że śmieciówki są szkodliwe, przede wszystkim z punktu widzenia pracownika. Ze względu na niższe koszty utrzymania pracownika, są bardzo popularną praktyką wdrożoną przez wiele firm. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Upały a obowiązki pracodawcy

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą zarejestrowaną na Twój adres domowy, przenieś jej siedzibę do jednego z naszych wirtualnych biur! Posiadamy bogatą, dogodną dla naszych klientów ofertę!

Umowa śmieciowa czyli co?

Na wstępie warto zacząć, od tego, czym jest umowa śmieciowa. To popularne określenie definiuje umowy, które w żaden sposób nie chronią pracownika kodeksem pracy. Aktualnie stosuje się dwa rodzaje umów, które można określić mianem śmieciówek – umowa zlecenie oraz umowa o dzieło. Podpisując tego typu dokument, jako pracownik nie masz praw do płatnego urlopu, jeżeli nie posiadasz statusu ucznia lub studenta, musisz odprowadzać z pensji dodatkowe składki przeznaczone na fundusz zdrowotny oraz przez okres trwania umowy nie naliczają Ci się składki emerytalne.

Umowa o pracę a umowa śmieciowa – różnice

Główna przewaga, jaką umowa o pracę posiada nad umowami cywilnoprawnymi, dotyczy ubezpieczeń ZUS, jakie każdy pracodawca jest zobligowany odprowadzać w postaci składek. Dla pracownika jest to sposób na zyskanie niezbędnego ubezpieczenia, przy jednoczesnym rozłożeniu kosztów między nim a przełożonym. W nieco gorszej sytuacji są osoby, które pracują na umowie-zlecenie, bowiem każdy zleceniobiorca podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, emerytalnemu, rentowemu oraz wypadkowemu. Z tym jednak wyjątkiem, iż opłaca składki we własnym zakresie.

Czytaj  Aport przedsiębiorstwa – czyli co?

Jeżeli zaś chodzi o umowę o dzieło, co do zasady nie istnieje konieczność objęcia wykonawcy dzieła obowiązkowymi ubezpieczeniami ZUS – chyba że pracodawca zawiera taką „dodatkową” umowę z osobą, która w jego firmie jest zatrudniona na umowie o pracę. Należy jednak pamiętać, że od 2021 roku każdy przełożony ma obowiązek zgłaszania umowy o dzieło do ZUS-u.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Jak rozlicza kilometrówkę przedsiębiorca i pracownik?

Umowa śmieciowa – czy posiada zalety?

W dłuższej perspektywie brak płacenia składek emerytalnych czy rentowych może być ryzykowne, zwłaszcza gdy zdarzy nam się nieszczęśliwy wypadek uniemożliwiający dalszą pracę. Istnieje jednak druga, bardziej pozytywna, strona medalu.

  • Pensja netto w przypadku umów cywilnoprawnych jest wyższa, niż w przypadku standardowej umowy o pracę. Wynika to z braku konieczności płacenia składek ubezpieczeniowych.
  • Pracownik dostaje więcej pieniędzy na rękę, jednakże nie obejmują go żadne benefity, przysługujące osobom zatrudnionym na zasadach umowy o pracę.
  • Umowę zlecenie czy umowę o dzieło poleca się przede wszystkim osobom, które chcą sobie “dorobić”.

Warte uwagi: Umowa najmu – zgłoszenie do urzędu

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Rozliczanie cudzoziemca - składki ZUS oraz PIT

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Krajowy Rejestr Zadłużonych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *