Zgłoszenie umowy najmu do Urzędu Skarbowego

Umowa najmu – zgłoszenie do urzędu

Wynajem mieszkania jest coraz chętniej wybieraną formą uzyskiwania pasywnych przychodów. Liczba osób prowadzących działalność w tym zakresie dynamicznie zwiększa się z każdym rokiem.  Umowa najmu podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Z tego powodu, jeśli chcesz legalnie wynajmować mieszkanie musisz wnosić do Urzędu Skarbowego opłaty za osiągane przychody lub dochody według wybranej formy opodatkowania. Zgłaszając umowę najmu warto do stosownych dokumentów dołączyć odpowiednie oświadczenie o wyborze formy opodatkowania. Jak wygląda procedura zgłoszenia najmu do fiskusa? Ile mamy czasu na zgłoszenie najmu do Urzędu Skarbowego? Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Aport przedsiębiorstwa – czyli co?

Najem jest autonomicznym źródłem przychodu!

Ustawa PIT zawiera obszerny katalog źródeł przychodów, w których ramach podatnicy mogą uzyskiwać określone przysporzenia majątkowe.

W art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy PIT czytamy, że źródłem przychodu jest najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Umowa  najmu – formy opodatkowania

Przechodząc natomiast do kwestii formy opodatkowania – na podstawie art. 9a ust. 6 ustawy PIT dochody osiągane przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6, są opodatkowane na zasadach określonych w ustawie, chyba że podatnicy wybiorą opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. 

W konsekwencji przychody z najmu mogą być albo opodatkowane na zasadach ogólnych albo na zasadach zryczałtowanego podatku.

Jednakże w obu formach opodatkowania należy pamiętać o wpłacie zaliczek/ryczałtów w trakcie roku. Następnie po zakończeniu roku podatkowego podatnik składa – w zależności od wybranej formy opodatkowania – PIT-36 lub PIT-28.

Czytaj  Konsekwencje podatkowe podczas zmiany miejsca zamieszkania

Chcesz być na bieżąco?! POLUB NAS NA INSTAGRAMIE!

Instagram Banner

Chcesz być na bieżąco?! POLUB NAS NA INSTAGRAMIE!

Czytaj  Zabezpieczenie umowy najmu

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Czym jest restrukturyzacja kredytu ?

Umowa najmu, a zgłoszenie do urzędu skarbowego

Podatnik, który nie wybrał zasad ogólnych może prowadzić rozliczenia w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Wybierając tę formę opodatkowania musi dopełnić kilku formalności:

  • musi złożyć pisemne oświadczenie do naczelnika urzędu skarbowego właściwego wg miejsca zamieszkania o wyborze ryczałtu jako formy opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej na dany rok podatkowy. Oświadczenie należy złożyć do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym lub do końca roku podatkowego w przypadku gdyby pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu danego roku podatkowego (art. 9 ust. 1 ustawy o podatku zryczałtowanym).
  •  z kolei zgodnie z art. 9 ust. 4 tejże ustawy, przychody z najmu uznaje się za opodatkowane ryczałtem w sytuacji kiedy w danym roku podatkowym podatnik dokona pierwszej wpłaty w formie ryczałtu ewidencjonowanego na właściwy rachunek urzędu skarbowego. 
    Zgodnie z przepisami podatnik nie ma obowiązku zgłaszać umowy najmu do urzędu skarbowego. 

Jeśli interesuje Cię również sytuacja mieszkaniowa w Niemczech – zajrzyj tutaj: Mieszkania w Niemczech – Zalety i wady

Warte uwagi: Rekrutacja zdalna – o co zadbać?

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Warunki zwrotu VAT - najważniejsze informacje

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Czytaj  Zabezpieczenie umowy najmu

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Zabezpieczenie umowy najmu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *