Aport a podatki

Jednym ze sposobów rozwinięcia jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) jest przeniesienie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w ramach aportu do spółki prawa handlowego np. spółki z o.o.  Dodatkowo w ostatnich miesiącach popularność transakcji aportowych bardzo wzrosła. Stało się tak ze względu na zmiany planowane dla JDG w Nowym Ładzie. Mam na myśli wyższe podatki, dodatkową składkę zdrowotną 4, 9 lub 9%. Warto wiedzieć, że decyzja taka rodzi określone skutki jeśli chodzi o podatki. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Rekrutacja zdalna – o co zadbać?

Podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT)

Co jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część? Wtedy przychody uzyskane przez wnoszącego tego rodzaju aport podlegają zwolnieniu przewidzianym w art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o PIT, co potwierdzają liczne interpretacje indywidualne.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Odsetki od zaległości podatkowych

Podatek dochodowy od osób prawnych (CIT)

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT przychód to szczególności wartość wkładu określona w statucie lub umowie spółki. Jednakże w razie ich braku wartość wkładu określona w innym dokumencie o podobnym charakterze – w przypadku wniesienia do spółki albo spółdzielni wkładu niepieniężnego. Jednakże co jeżeli wartość ta jest niższa od wartości rynkowej tego wkładu albo wartość wkładu nie została określona w stosownym dokumencie? Wtedy przychód to wartość rynkowa takiego wkładu określona na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego.

Ustawa przewiduje jednak wyjątki dla rozpoznania przychodu podatkowego z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego (aportu do spółki). Do przychodów nie zalicza się określonych wartości, jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Czytaj  Rewolwing - Co jeszcze warto wiedzieć ?

Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić, że po stronie spółki z o.o., do której aport jest wnoszony nie powstanie przychód do opodatkowania.

Podatek od towarów i usług (VAT)

Jeśli przedmiotem aportu jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, to czynność ta pozostaje w ogóle poza zakresem ustawy o VAT. To wynika wprost z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT. Stanowi on, że przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Wobec tego, czynności te, chociaż można uznać je za odpłatną dostawę towarów, nie podlegają opodatkowaniu VAT. Tym samym czynność ta nie powinna być dokumentowana fakturą.

Warte uwagi: Cyberbezpieczeństwo – czyli co?

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Grupa VAT – nowa kategoria podatnika

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  PIT-36 – kogo dotyczy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *