Cyberbezpieczeństwo

Cyberbezpieczeństwo wiąże się z podejmowaniem określonych działań, które mają na celu zabezpieczenie danych. Każde przedsiębiorstwo powinno zadbać o ten aspekt organizacyjny. Jednakże to wiąże się z dodatkowymi wyzwaniami związanymi z postępującą cyfryzacją.

Portale społecznościowe czy strony internetowe zachęcają nas do pozostawienia na nich swoich danych, takich jak na przykład adres mailowy przeznaczony do wysyłania newslettera. Niestety Internet wykorzystywany jest również do niedozwolonych działań. Takie działania mogą mieć daleko idące, negatywne konsekwencje. Stąd tak ważnym tematem jest cyberbezpieczeństwo. Jest to wyraźny odzew na bezkarność, lekkomyślność oraz ekspansję cyberprzestępców. Czym jest cyberbezpieczeństwo? Czy rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO) w pełni zabezpiecza nasze interesy? Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę

Czym jest cyberbezpieczeństwo?

Cyberbezpieczeństwo jest jednym z najważniejszych zagadnień dzisiejszych czasów. Nie tylko RODO nakłada na przedsiębiorców nowe, istotne obowiązki – 28 sierpnia 2018 roku weszła w życie Ustawa z dnia 5 lipca 2018 roku o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Cyberbezpieczeństwo działa jak tradycyjna ochrona – jego zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom i ich systemom komputerowym. Cyberbezpieczeństwo to proces, którego celem jest ochrona danych i systemów wewnętrznych firm przed zagrożeniami, jakie niosą za sobą cyberataki. Wdrożenie odpowiednich procedur w tym zakresie pozwala zapobiec skutkom działań cyberprzestępców, które mogą wyrządzić organizacji wiele szkód. Konsekwencje cyberataków najczęściej objawiają się wyciekiem poufnych danych. Działania przestępców mogą również wpływać na stabilność systemów informatycznych, a nawet spowodować ich długotrwałe uszkodzenie.

Ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa definiuje szereg pojęć związanych z możliwością wystąpienia incydentów. Czyli zdarzeń, które mają lub mogą mieć niekorzystny wpływ na cyberbezpieczeństwo. Nakłada na podmioty wymienione w Ustawie obowiązki związane z wdrażaniem systemów zarządzania bezpieczeństwem czy przeprowadzaniem czynności umożliwiających wykrywanie, rejestrowanie, analizowanie oraz klasyfikowanie incydentów. Za naruszenia przepisów nowej ustawy przewidziano sankcje karne:  

 • grzywny dla podmiotów objętych Ustawą w wysokości do 200 000 zł,
 • grzywny dla osób fizycznych zajmujących stanowiska kierownicze, którzy nie dopełnili obowiązków (do 200% miesięcznego wynagrodzenia).
Czytaj  Jak przygotować się do zawarcia umowy?

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Płatna i niepłatna przerwa w pracy

Cyberbezpieczeństwo – stan faktyczny

W dobie pandemii koronawirusa wzrosła liczba ataków cybernetycznych. Powodem jest wzrost aktywności cyfrowych i digitalizacja procesów, które wcześniej wymagały fizycznej obecności człowieka w konkretnym miejscu – np. w urzędzie. W pierwszym kwartale 2020 roku eksperci z Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej – Państwowego Instytutu Badawczego (NASK) zarejestrowali 6893 zgłoszeń, a liczba przeanalizowanych incydentów wynosiła 2507. W drugim kwartale zarejestrowano 9689 zgłoszeń, natomiast liczba przeanalizowanych incydentów była równa 2723. Dla porównania w całym 2019 roku zarejestrowano 6484 incydenty, co wówczas stanowiło rekordową liczbę. W czasie wzmożonej przestępczości cybernetycznej przedmiotem ataków bywają dane osobowe. Z tego powodu coraz częściej słychać głosy o konieczności zapewnienia im prawnej ochrony.

Jak zapobiegać cyberprzestępczości?

Czy można skutecznie bronić się przed cyberatakami? specjaliści do spraw bezpieczeństwa polecają konkretne działania. Są to między innymi:

 1. Instalacja oprogramowania antywirusowego i regularne skanowanie systemu.
 2. Włączenie zapory sieciowej z modułem HIPS.
 3. Stałe aktualizowanie oprogramowania.
 4. Unikanie otwierania załączników pocztowych z nieznanych źródeł.
 5. Uważne zapoznanie się z licencjami.
 6. Wyłączenie makr w plikach MS Office nieznanego pochodzenia.
 7. Szyfrowanie transakcji bankowych.
 8. Instalacja programów prewencyjnych.
 9. Korzystanie z oryginalnego systemu i aplikacji pochodzących z legalnego źródła.

Warte uwagi: Dodatek za godziny nocne

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Czterodniowy tydzień pracy - czy to możliwe ?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Kogo nie musisz zgłaszać do ubezpieczeń ?
Czytaj  Jakie błędy popełniamy rejestrując spółkę z.o.o.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *