Kredyt studencki

Kredyt studencki to czasem jedyne wyjście dla tych, którzy chcą zdobyć wyższe wykształcenie, a zwyczajnie nie mają skąd czerpać funduszy na edukację. To jedna z możliwości sfinansowania kosztów związanych ze studiami, w tym utrzymania studenta poza domem rodzinnym. Przez to, że spłatę odsetek dotuje państwo, koszty takiej pożyczki są niezwykle niskie, nieporównywalne do kredytów konsumpcyjnych. Biorąc kredyt studencki możesz przeznaczyć go na własne wydatki związane ze studiami, kosztami utrzymania poza domem, odłożyć, a nawet zainwestować. Kredyt studencki to zdecydowanie tańsza alternatywa dla zwykłej pożyczki w banku. Nisko oprocentowany produkt dofinansowany przez państwo powoduje, że nie trzeba martwić się codziennymi finansami. Dodatkowo jego spłata rozpoczyna się dopiero w dwa lata po ukończeniu studiów. Obecnie jeszcze łatwiej ubiegać się o kredyt studencki – można to zrobić nawet w środku roku akademickiego. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Dodatek za godziny nocne

Kredyt studencki – wyjaśnienie

Zanim zastanowimy się nad tym, czy warto zaciągnąć preferencyjny kredyt studencki, warto dowiedzieć się o nim jak najwięcej. Czym jest kredyt studencki? Mówiąc w skrócie, jest to specjalna pożyczka, którą udziela się wyłącznie studentom i doktorantom uczelni oraz jednostek akademickich. Główne jej założenie jest takie, że ma ona pokryć koszty związane z edukacją i utrzymaniem w czasie studiów. Jest to bankowy kredyt gotówkowy. który bank wypłaca w transzach. Student otrzymuje pewną kwotę co miesiąc przez 10 miesięcy w roku, a zaczyna spłacać całość dopiero dwa lata po ukończeniu studiów. Miesięczna transza wynosi od 400 do 1000 zł, co oznacza że w trakcie 5 letnich studiów można zaciągnąć kredyt maksymalnie o wysokości 50 000 zł (wypłaty przez 5 lat x 10 miesięcy x 1000 zł).

Wysokość oprocentowania kredytu wynosi 1,2 stopy redyskontowej weksli NBP, przy czym wartość oprocentowania spłacanego przez kredytobiorcę wynosi tylko 0,5 stopy redyskontowej weksli NBP czyli aktualnie 0,11 %. Pozostałą część odsetek spłaca się z budżetu państwa. Kredyt studencki nie jest tradycyjnym zobowiązaniem, które znamy doskonale z reklam czy ofert banków działających w naszym kraju. To zadłużenie skierowane do osób, które potrzebują wsparcia finansowego i są w trakcie studiów dziennych lub zaocznych, zarówno jednolitych magisterskich, jak i doktoranckich.

Czytaj  Kredyt dla firm na start - co to jest i na czym polega?

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Dofinansowanie z ZUS jak je uzyskać ?

Dlaczego tak mało osób korzysta z kredytów studenckich?

W ciągu roku o kredyt studencki występuje jedynie 2-3 tysiące osób. Większość z nich go otrzymuje bez żadnych trudności. Dla porównania w roku akademickim 2020/2021 studia (I stopnia, lub jednolite magisterskie) rozpoczęło ponad 300 000 studentów. Mniej niż 1 % studentów decyduje się na kredyt studencki, ponieważ:

 • Kredyt przyznawany jest jedynie studentom mającym w rodzinie dość niski dochód.
 • Kwoty przyznanych kredytów są raczej niskie.
 • Osoby, które mogą skorzystać ze wsparcia rodziny lub pracują, nie chcą wiązać się kredytem.
 • Wiele osób po prostu nie wie o możliwości wzięcia kredytu studenckiego.
 • Konieczność składania wniosków, wypełniania dokumentów itp. odstraszają osoby mające 19-20 lat, a więc te które potrzebują kredytu najbardziej.
 • Kredyt wymaga poręczenia (najczęściej ze strony rodziców).

Kredyt studencki – zasady ubiegania się

Od stycznia 2019 r. studentów obowiązują nowe zasady ubiegania się o kredyty studenckie.

 • Kredytów studenckich udzielają banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, które mają podpisane umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.
 • Kredyt można otrzymać tylko raz w trakcie trwania studiów, jednak na okres nie dłuższy niż 6 lat. Dopuszczalne jest otrzymanie kredytu odrębnie na każdy poziom studiów, jednak okres otrzymywania kredytu nie może przekroczyć 6 lat.
 • Kredyty studenckie przeznaczone są dla studentów, którzy nie ukończyli 30 lat i spełniają kryterium dochodowe określone w art. 98 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
 • O kredyt studencki można ubiegać się przez cały rok. Kandydaci na studia powinni zawrzeć umowę 30 dni od złożenia zaświadczenia potwierdzającego status studenta. Takie zaświadczenia będą wydawane m.in. przez rektora.
 • Bank udzielający kredytu ma na decyzję 30 dni – licząc od daty złożenia dokumentów.
 • Można ubiegać się równocześnie o kredyt studencki i stypendium socjalne. Do tej pory metody obliczania dochodu na osobę w rodzinie (parametru decydującego o przyznaniu lub odmowie kredytu albo stypendium) były różne. Teraz dochód w obu przypadkach będzie liczony w ten sam sposób.
 • Wnioski kredytowe można składać elektronicznie.
 • Weryfikacja statusu studenta czy doktoranta dokonywana przez instytucję kredytującą odbywa się najwyżej dwa razy w roku. Jej sposób jest każdorazowo uzgadniany w umowie kredytowej.
 • Kredyt jest wypłacany w miesięcznych transzach (w ciągu roku akademickiego nie może być ich więcej niż 10), które wynoszą 400, 600, 800 lub 1000 zł. Możesz starać się o zmianę wysokości miesięcznej transzy kredytu studenckiego w trakcie trwania umowy.
 • Obowiązek spłaty kredytu rozpoczyna się 2 lata po ukończeniu studiów. Możesz jednak wystąpić o wcześniejsze rozpoczęcie spłaty zobowiązań.
Czytaj  Jak zapłacić mandat przez internet?

Warte uwagi: Wydajność pracy podczas home office?

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Krajowy Fundusz Szkoleniowy - jak z niego skorzystać ?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Co zawiera dobry biznesplan ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *