Leasing czy kredyt

Prowadzenie każdej firmy – niezależnie od wielkości – wiąże się z koniecznością dysponowania pokaźnym kapitałem. Mając środki, można realizować zadania prowadzące do rozwoju biznesu. Nie trzeba jednak korzystać wyłącznie z własnego kapitału. Leasing i kredyt są dwoma najbardziej popularnymi sposobami finansowania pojazdów. Mogą po nie sięgnąć zarówno firmy, jak i osoby fizyczne.

Leasing oraz kredyt mają podobną liczbę zwolenników, co przeciwników. Dlatego wybór pomiędzy tymi źródłami finansowania powinieneś podjąć na podstawie subiektywnej oceny. Popularność obu rozwiązań zależna jest przede wszystkim od ich opłacalności. Oba produkty są już na rynku na tyle długo, że trudno mówić o braku zaufania do nich. Finansujący zadbali też o możliwie najlepsze dopasowanie ofert do potrzeb i możliwości swoich klientów. Zarówno leasing jak i kredyt warto wziąć pod uwagę szukając finansowania dla zakupu:

  • Pojazdu,
  • Maszyn i urządzeń przemysłowych,
  • Zaawansowanego sprzętu elektronicznego,

Wybór pomiędzy obydwoma źródłami finansowania zależy od porównania czynników takich jak: czas trwania umowy, koszty, korzyści podatkowe czy kwestia własności przedmiotu. Chociaż oba produkty wydają się do siebie zbliżone, różnice między nimi są znaczące. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również poprzedni artykuł, aby zrozumieć czym jest leasing: Leasing – czy to rodzaj kredytu?

Kredyt – wady i zalety

ZALETY KREDYTUWADY KREDYTU
Możliwość zakupu dowolnego przedmiotu,   Wymagana duża ilość dokumentów m.in. zaświadczenie o niezaleganiu, udokumentowanie dochodów itd. ,
Właścicielem przedmiotu jest kredytobiorca,  Długi czas oczekiwania na decyzję o przyznanie kredytu,
Elastyczny wybór w kwestii długości finansowania,  Zmienne oprocentowanie,
Możliwość wcześniejszej spłaty rat lub wydłużenia spłaty.  Problem z uzyskaniem kredytu przy złej historii kredytowej.  
Kredyt czy leasing – co się bardziej opłaca?
Kredyt czy leasing – co się bardziej opłaca?

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Czytaj  Jakie są skutki podatkowe za zakup za symboliczną złotówkę?

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Co to jest promesa leasingowa i jak ją dostać?

Leasing – wady i zalety

ZALETY LEASINGUWADY LEASINGU
Uproszczona procedura i niewiele formalności, krótki czas oczekiwania na decyzję,  W przypadku leasingu nieruchomości firmy leasingowe mogą nałożyć limit minimalnej wartości, którą musi osiągnąć nieruchomość, aby mogła zostać nabyta w tej formie,
Możliwość zaliczenia do kosztów wydatków związanych z leasingiem: opłata wstępna, raty leasingowe, koszty bieżącej eksploatacji oraz odpisy amortyzacyjne z ratami odsetkowymi,  Przez cały okres trwania umowy, przedmiot jest własnością firmy leasingowej, nie leasingobiorcy.  
Leasingobiorca płaci stałe raty, a ich kwota określona jest w umowie, 
 Brak wpływu na zdolność kredytową 

Co lepsze leasing czy kredyt?

W przypadku leasingu przedsiębiorca nie wnioskuje o środki finansowe, które pozwolą mu na wykonanie określonego celu. W rzeczywistości wnioskuje o prawo od użytkowania przedmiotu leasingu, na warunkach określonych w umowie. Jest to zatem forma łącząca kredyt z dzierżawą.  Na rynku są dostępne dwa podstawowe rodzaje leasingu – operacyjny oraz finansowy. Przy czym ze względu na korzyści podatkowe częściej wybierany jest leasing operacyjny.

Wybierając leasing czy kredyt, powinieneś zatem przeanalizować potrzeby firmy. Za leasingiem niewątpliwie przemawiają korzyści podatkowe. W przypadku leasingu operacyjnego bowiem wpłata początkowa i raty stanowią w całości koszt uzyskania przychodu przedsiębiorstwa (obniżając podstawę opodatkowania). W kredycie natomiast jedynie część odsetkowa raty jest do niego zaliczana. Dodatkowo firmy leasingowe zazwyczaj wymagają od klientów spełnienia mniejszej ilości procedur, niż jest to w przypadku kredytu. Choć należy podkreślić, że banki również coraz częściej stosują uproszczone podejście. Kolejną różnicą jest kwestia własności przedmiotu umowy. W leasingu, to firma leasingowa przez cały okres trwania kontraktu pozostaje jedynym właścicielem. Natomiast przy kredycie z chwilą podpisania umowy, przedsiębiorca staje się właścicielem kredytowanego środka trwałego.

Czytaj  Formy opodatkowania dochodów - Podatek liniowy

Odpowiadając na pytanie, co lepsze –kredyt czy leasing, należy pamiętać, że wszystko zależy od potrzeb firmy, a dokładniej – od celu finansowania.

Warte uwagi: Rodzaje kredytów: kredyt inwestycyjny

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Kredyt konsolidacyjny - co to jest i na czym polega?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Na czym polega leasing w procedurze uproszczonej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *