Kredyt jest najpopularniejszym sposobem uzyskania finansowania na dany cel. Jednakże, aby dostać kredyt, trzeba spełnić wiele wymagań oraz dostarczyć różne dokumenty. Dużo bardziej osiągalnym rozwiązaniem, obarczonym dodatkowo mniejszymi wymogami i formalnościami jest leasing. Z tego też powodu, freenalcerzy często decydują się na tę formę finansowania. Jak wygląda leasing dla freelancera? Czym się on charakteryzuje i jakie trzeba spełnić wymogi, aby go otrzymać? Przeczytaj artykuł do końca, a poznasz odpowiedzi na te pytania.

Leasing dla freelancera jak założyć działalność

Freelancer czyli kto?

Warunkiem otrzymania leasingu jest pomyślne przejście przez weryfikacje finansową. Podczas składania wniosku, leasingodawca ocenia czy przyszły leasingobiorca cechuje się stabilnym i przewidywalnym zarobkiem czy też jest on nieregularny i trudno przewidzieć jego wysokość. Z tego też powodu, na potrzeby świata leasingu zawężono pojęcie “freelancera”. Lekarz czy prawnik choć nie pracują na etacie i są przedstawicielami wolnych zawodów, to traktowani są jako przedsiębiorcy, osoby samozatrudniona o niezachwianym zatrudnieniu i przypuszczalną wysokością dochodu. A zatem freelancerem w leasingu są osoby pracujące jako typowe wolne strzelce, pracujące od zlecenia do zlecania. Przykładem mogą być: graficy, artyści, dziennikarze, fotografowie, programiści, informatycy.

Leasing dla freelancera, czyli klienta podwyższonego ryzyka

Jak już wspomniano w akapicie wyżej, freelancer dla leasingodawcy jest osobą o niestabilnym i nieprzywidywalnym zarobku. Z tego powodu, traktowani są jako klienci podwyższonego ryzyka. Nie oznacza to jednak, że freelancer ma mniejsze szanse na uzyskanie leasingu. Po złożeniu wniosku o leasing, leasingodawca będzie weryfikował freelancera. Tym samym, freelancer może zostać poproszony o podanie kontaktu do dotychczasowych kontrahentów czy udostępnienie swojego portfolio z wykonanymi realizacjami. Celem tych czynności jest zweryfikowanie wiarygodności klienta.

Leasing dla freelancera jak założyć działalność

Jak się przygotować do złożenia wniosku?

Jak już wiadomo, freelancer jest klientem o podwyższonym ryzyku. Zadaniem firmy leasingowej będzie ocenienie czy klient nie będzie miał problemu ze spłatą leasingu. Przygotuj się odpowiednio do złożenia wniosku i tym samym:

  • przygotuj listę swoich klientów wraz z numerem kontaktowym,
  • zbierz dokumentację swoich realizacji.
Czytaj  Dlaczego nie warto założyć firmy 1. dnia miesiąca?

Pamiętaj, jeśli jesteś początkującym freelancerem i nie możesz się pochwalić zbyt dużą ilością klientów czy wykonanych zleceń, nie odrzucaj pomysłu na leasing (tym bardziej, że dużo łatwiej go otrzymać niż kredyt). Firmy dopiero startujące uzyskują w ten sposób finansowanie, więc Ty również możesz je dostać. W razie, gdyby Twój wniosek został odrzucony, możesz się starać o leasing w procedurze uproszczonej (jak to wygląda opisaliśmy w artykułach zalinkowanych poniżej).

Przeczytaj o: Na czym polega leasing w procedurze uproszczonej?

Co można wziąć na leasing uproszczony?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Prosta spółka akcyjna — nowa forma prowadzenia działalności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *