jak założyć działalność

Na początku należy zaznaczyć, że zmiana podatkowa w prywatnym wykupie po firmowym leasingu, nie dotyczy tylko pojazdów. Zapisy z Polskiego Ładu, które mają wejść w życie obejmują wszystkie środki trwałe, czyli np. komputer, aparat. Mają one wejść w życie oraz dotyczyć zakupu, który nastąpi po 31 grudnia 2021 roku. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Polski Ład i zmiana podatkowa w prywatnym wykupie leasingowego auta.

jak założyć działalność Polski Ład zmiana podatkowa w prywatnym wykupie leasingowego auta

Jak ma wyglądać zmiana w prywatnym wykupie?

Do tej pory, przedsiębiorca mógł podpisać umowę z firmą leasingową, dokładnie leasing operacyjny na konkretny przedmiot. A pózniej wraz z zapłaceniem ostatniej raty, potraktować to jako wykup do majątku prywatnego. Po 6 miesiącach od wystąpienia wykupu, mógł sprzedać przedmiot bez konieczności płacenia podatku. Zmiany w Ustawie, które mają wejść od 1 stycznia 2022 roku mają przemienić rzeczy związane z sprzedażą wykupionej rzeczy. Jeśli przedsiębiorca wraz z ostatnią opłaconą ratą przeniesie prawo do przedmiotu na prywatną osobę, a następnie ją sprzeda to w przeciągu 5 lat od wykupu będzie musił opłacić podatek VAT oraz PIT. Podatek będzie naliczany również w inny niż dotychczas sposób, tzn. nie od wartości ostatniej raty, która też jest wykupem. Będzie to się odbywało od realnej i rynkowej wartości danego przedmiotu w chwili wykupu. Oznacza to, że czas kiedy można sprzedać wykupiony przedmiot z leasingu bez ponoszenia obowiązku opłacenia podatku VAT diametralnie ulega wydłużeniu, z upłynięcia 6 miesięcy do 5 lat, czyli 12 razy uległ rozszerzeniu. Tak samo wygląda sprawa w obliczeniu podatku VAT, będzie on opłacany nie za ostatnią ratę, a za rynkową wartość przedmiotu.

jak założyć działalność Polski Ład zmiana podatkowa w prywatnym wykupie leasingowego auta

Polski Ład – zmiana podatkowa w prywatnym wykupie leasingowego auta – Na jakie umowy leasingowe wpłyną zmiany?

Te zmiany mogą dotyczyć wszystkie podpisane umowy leasingowe, ponieważ zmiany wchodzą w życie od 1 stycznia 2022 roku. A zatem mogą obejmować już umowy trwające oraz takie, które dopiero powstaną. Jeśli zatem przedsiębiorca chce wykupić leasingowany na firmę przedmiot na siebie, a pózniej go sprzedać to dobrze wcześniej zakończyć umowę. Oznacza to szybsze spłacenie rat, szczególnie gdy umowa na leasing kończy się w pierwszych miesiącach 2022 roku.

Czytaj  Jak prawidłowo wypełnić komunikat przelewu ?

Przeczytaj o: Jakie są opłaty dodatkowe w leasingu?

Leasing sprzętu IT

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Leasing sprzętu IT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *