jak założyć działalność

Istnieje możliwość odliczenia podatku VAT po poniesieniu wydatków związanych z samochodem osobowym wziętym na leasing. Odliczenie podatku może wynieść 50% lub 100%. Zależy to od tego, czy z wziętego na leasing auta korzysta się poza rzeczami związanymi z działalnością gospodarczą. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: rozliczenie podatku VAT za auto przy leasingu firmowym.

jak założyć działalność Rozliczenie podatku VAT za auto przy leasingu firmowym

Rozliczenie podatku VAT za auto przy leasingu firmowym

Zapisy w prawie umożliwiają odliczenie VAT od aut osobowych wziętych na leasing firmowy. Istnieją dwie możliwości, wybór konkretnej zależy od sposobu korzystania w firmie.

Auto wykorzystywane do celów prywatnych

Jeśli podatnik korzysta z auta zarówno do celów służbowych oraz niezwiązanych z nią robi to w sposób mieszany. Oznacza to, że może odliczyć podatek VAT, ale tylko w wysokości 50%. Odliczenie może nastąpić od raty leasingowej, a także innych poniesionych opłat. Dotyczy to wydatków związanych z zakupem paliwa oraz bieżącym korzystaniem z pojazdu. Nie istnieje już żaden limit okresu, kiedy może dochodzić do odpisów podatku VAT. Obecnie jest to możliwe przez cały czas trwania umowy, a zatem przedsiębiorca odliczy VAT od każdej otrzymanej od leasingodawcy faktury oraz od każdego zakupu paliwa.

jak założyć działalność Rozliczenie podatku VAT za auto przy leasingu firmowym

Auto wykorzystywane tylko w działalności gospodarczej

Inaczej wygląda sytuacja, jeśli przedsiębiorca używa pojazdu wziętego na leasing tylko do celów służbowych. Oznacza to, że auto potrzebne jest tylko w pracy. Tym samym przedsiębiorca nabywa prawo do pełnego odliczenia, czyli 100% podatku VAT. Może to zrobić zarówno od rat leasingowych oraz innych wydatków, np. zakupu paliwa. Jednakże chcąc skorzystać z takiej możliwości, podatnik musi wykonać odpowiednie rzeczy. Pierwszą z nich jest konieczność zgłoszenia do urzędu skarbowego, auta jako pojazdu firmowego. Odbywa się to na formularzu VAT-26. Kolejną rzeczą jest prowadzenie szczegółowej ewidencji przebiegu samochodu. Będzie to robione na cele podatku VAT. Oprócz tego, przedsiębiorca musi napisać regulamin wykorzystywanie pojazdu w działalności gospodarczej.

Czytaj  Polski Ład i niekorzystne zmiany w leasingu

Przeczytaj o: Jak rozkręcić własny biznes?

Kto wystawia fakturę ze stawką ZW?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Polski Ład i niekorzystne zmiany w leasingu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *