Przedsiębiorcy będący małymi podatnikami mogą wybrać metodę rozliczania podatku VAT. Jakie są metody rozliczania podatku VAT? NA czym polegają? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.

Jakie są metody rozliczania podatku VAT jak założyć działalność

Jak wygląda rejestracja do VAT?

Osoby prowadzące firmę, które chcą lub mają obowiązek zostania podatnikiem, muszą dokonać rejestracji. Polega to na złożeniu formularza VAT-R w odpowiednim na miejsce zamieszkania urzędzie skarbowym. Dodatkowo trzeba to zrobić przed pierwszą czynnością, która podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Rozliczanie VAT na zasadach ogólnych, czyli miesięcznie

Rozliczanie w ten sposób podatku VAT polega na składaniu każdego miesiąca deklaracji VAT 7 oraz opłacaniu podatku VAT, który jest konsekwencją złożonej deklaracji. Deklarację należy złożyć nie później niż 25. dnia następnego miesiąca, który nastąpił po rozliczanym miesiącu. Dodatkowo w tym samym terminie trzeba opłacić podatek VAT do odpowiedniego urzędu skarbowego.

Przykład: Rozliczenie i opłatę za miesiąc maj 2021, trzeba złożyć maksymalnie do 25. czerwca 2021.

Po przekroczeniu terminu nalicza się odsetki, które trzeba opłacić.

Jakie są metody rozliczania podatku VAT? – Rozliczanie VAT kwartalnie

Ten sposób rozliczania przysługuje małym podatnikom, czyli przedsiębiorcom, których sprzedaż brutto za ubiegły rok podatkowy nie przekroczyła 1,2 mln euro oraz od momentu zarejestrowania do VAT minęło więcej niż 12 miesięcy. Jak można zauważyć, zostanie małym podatnikiem nie jest możliwe dla przedsiębiorcy, który dopiero otworzył firmę. Składanie deklaracji VAT odbywa się w czterech terminach, czyli kwartałach i wygląda następująco:

  • 25 luty – termin na I kwartał,
  • dzień 25 maja – termin na II kwartał,
  • 25 sierpnia – termin za III kwartał,
  • 25 listopada – termin za IV kwartał.

Ten sposób rozliczania podatku ma wiele zalet. Jedną z nich jest sposób rozliczania faktur kosztowych. Można rozliczyć je w konkretnym kwartale bądź w jednym z dwóch następujących po sobie. Dodatkowo ten sposób rozliczania umożliwi skorzystanie z metody kasowej VAT.

Czytaj  Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT )
Jakie są metody rozliczania podatku VAT jak założyć działalność

Metoda kasowa VAT

Ta metoda jest przeznaczona tylko dla małych podatników rozliczających się kwartalnie. Może z takiego sposobu zrezygnować po upływie 12 miesięcy korzystania z niego. Ta metoda powoduje, że obowiązek podatkowy powstaje w momencie zapłacenia części lub całości należności przez kontrahenta, który jest czynnym podatnikiem VAT. Jeśli natomiast chodzi o dostarczenie towarów lub wykonanie usług dla nieczynnych podatników VAT lub osób prywatnych, to wraz z dniem otrzymania części (od tej części trzeba odprowadzić podatek, który będzie proporcjonalny do całości) lub całości zapłaty nie później niż do 180. dnia. Liczy się go od wykonania usługi lub sprzedaży towarów.

Przeczytaj o: Kiedy umowa zlecenie będzie oskładkowana?

Kiedy jest potrzebne zaświadczenie o zarobkach?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Jak rozliczyć VAT za naprawę samochodu firmowego?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *