Aktualnie w kraju, wiele osób jest zatrudnionych na umowę zlecenia. A zatem w ten sposób pracuje się na podstawie umowy cywilnoprawnej podlegającej pod Kodeks pracy. Ten sposób zatrudnienia osoby, daje zatrudniającemu poniesienie mniejszych kosztów. Wynika to z faktu, że nie trzeba opłacać obowiązkowo wszystkich składek. Tak jest obecnie. Od 1 stycznia 2022 roku naprawdopodobniej dojdzie do zmian, które zmienią obowiązek oskładkowania zleceniobiorcy podczas wykonywania umowy zlecenia. Teraz będzie to wymagane i obowiązkowe. Kiedy umowa zlecenie będzie oskładkowana? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.

Kiedy umowa zlecenie będzie oskładkowana jak założyć działalność

Aktualne składki od umowy zlecenia

Osoba zatrudniona na umowę zlecenie, która nam status studenta oraz nie ukończyła 26. roku życia nie wymaga, aby odprowadzić za nią składki.
Osoba bez takiego statusu oraz wieku podlega innym zasadom. Od wynagrodzenia brutto, podbiera się składki na ubezpieczenie społeczne. Dodatkowo zleceniobiorca nie mając innego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego, to również musi zostać nim objęty. Na swoją prośbę może także zostać ujętym ubezpieczeniem chorobowym.

Co daje opłacanie dobrowolnych składek?

Osoba pracująca na umowę zlecenia i objęta dobrowolnie dodatkową składką, jaka jest chorobowa zyskuje kilka korzyści. Przede wszystkim taka osoba ma możliwość otrzymania zwolnienia lekarskiego podczas choroby. Pozwoli to na dobre usprawiedliwienie, dlaczego nie może pracować w danym terminie. Podczas płacenia tej składki istnieje także możliwość pójścia na zasiłek macierzyński oraz urlop opieki nad dzieckiem.

Kiedy umowa zlecenie będzie oskładkowana jak założyć działalność

Kiedy umowa zlecenie będzie oskładkowana? – Jak będzie wyglądało oskładkowanie umowy zlecenia od stycznia 2022?

Planowane wprowadzone zmiany znajdują się Polskim Ładzie. Jest tam oznajmione, że od stycznia 2022 roku, umowy zlecenia będą w pełni oskładkowane. Politycy, dzięki temu chcą wyeliminować tzw. umowy śmieciowe. Pozwoli to także na zabezpieczenie interesów osób, które wykonują daną pracę. Z drugiej strony że zatrudniający będzie miał większe koszty z pracownikiem. Zgodnie z zapowiedziami, studenci do 26. roku życia nie będą podlegali opłacaniu składek. Póki co nie ma ostatecznej wersji, czy zmiany w odprowadzaniu składek przy tej umowie ulegną zmianie.

Czytaj  Czy pracodawca może zmusić do nadgodzin?

Przeczytaj o: Umowa zlecenia – najważniejsze informacje

Jak chronić się przed wypaleniem zawodowym?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Umowa o dzieło - najważniejsze informacje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *