Rekrutacja zdalna

Rekrutacja zdalna – o co zadbać?

Rekrutacja zdalna funkcjonuje na rynku pracy nie od dziś. Jednakże to dopiero pandemia COVID-19 spowodowała, że forma ta przeszła do porządku dziennego. Pandemia koronawirusa nieodwracalnie wpłynęła na rynek pracy. Otaczający nas świat zmienia się w mgnieniu oka. Postępujący rozwój technologiczny to nowe rozwiązania i narzędzia, które na szeroką skalę wykorzystywane są również w rekrutacji. Nie dziwi już fakt, że rozmowę z rekruterem coraz częściej można przeprowadzić z domu, bez konieczności odwiedzania siedziby firmy.

W obliczu trudności rekrutacyjnych, wiele firm wychodzi z założenia, że należy maksymalnie ułatwiać kandydatom uczestnictwo w rekrutacji. Ponadto dopasowywać się do ich kalendarza i preferencji, a także poszerzać zakres poszukiwań. Wirtualne rozmowy ułatwiają angażowanie w rekrutację osób, które mieszkają w innym regionie lub kraju oraz mają ograniczone możliwości czasowe. Dodatkowo przyspieszają cały proces. Jak dobrze wypaść na rozmowie o pracę, kiedy ma miejsce rekrutacja zdalna? Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Kredyt studencki – warto wiedzieć

Rekrutacja zdalna – jak się przygotować?

Zazwyczaj pierwszy kontakt z firmą, do której aplikowaliśmy, to telefon od osób z działu HR. Najczęściej rozmowa taka sprowadza się do umówienia kandydata do pracy na spotkanie w firmie w dogodnym dla stron terminie. Zdarza się jednak, że niektóre firmy już podczas tej pierwszej, dość krótkiej rozmowy zadają kluczowe pytania. Dzięki temu w szybki sposób pozyskują najważniejsze dla siebie informacje. Rozmowa telefoniczna może też być sposobem na przeprowadzenie pełnej rekrutacji zdalnej. Nie odbywa się ona raczej z zaskoczenia, tylko tak jak w przypadku rozmowy w biurze – jest umawiana na konkretny termin.

 • Przygotowanie techniczne – dopilnuj, aby w momencie rozmowy mieć w pełni naładowany telefon bądź laptop.
 • Zadbaj o odpowiednie miejsce. Zapewnij sobie ciche i ustronne miejsce, aby nic i nikt nie wpływało na tok rozmowy lub nie dekoncentrowało cię.
 • Przygotuj swoje CV. Rekruter z pewnością będzie pytał o dane w nim zawarte, a w wyniku stresu możemy zapomnieć o ważnych elementach w nim ujętych.
 • Zapisz pytania – to bardzo dobra praktyka nie tylko podczas rozmów zdalnych. Być może na część z nich uzyskasz odpowiedź już w trakcie rozmowy telefonicznej, jeśli jednak tak się nie stanie, nie będzie nic złego w zadaniu ich na koniec rozmowy.
 • Mów powoli i wyraźnie. Rozmowa zdalna z pewnością jest najtrudniejszą formą rekrutacji. Całe pierwsze wrażenie rekrutera opierać się będzie na naszej wypowiedzi, barwie głosu czy wyglądzie.
Czytaj  Formy prawne działalności gospodarczej

Chcesz być na bieżąco?! POLUB NAS NA INSTAGRAMIE!

Instagram Banner

Chcesz być na bieżąco?! POLUB NAS NA INSTAGRAMIE!

Czytaj  Bezrobocie czy inflacja - Dylematy Albana Williama Phillipsa

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Polski handel zagraniczny – import i eksport

Rekrutacja zdalna – jak wygląda krok po kroku?

Już w ogłoszeniu o pracę powinna znaleźć się informacja o rekrutacji zdalnej, aby osoba ubiegająca się o pracę miała tego świadomość.

Jak wygląda proces rekrutacji zdalnej krok po kroku?

 1. W niektórych przypadkach: już na etapie rekrutacji otrzymujesz prośbę o wypełnienie ankiety, która określi preferowany przez Ciebie sposób kontaktu, m.in.: spotkanie w siedzibie firmy, rozmowa wideo przez urządzenie mobilne, rozmowa telefoniczna.
 2. Przechodzisz pomyślnie pierwszy etap weryfikacji formalnej – Twoje CV jest rozpatrywane przez rekrutera i zostajesz informowany o kolejnej części rekrutacji i jej formie.
 3. Ustalasz termin spotkania i – jeśli jest taka możliwość – wybierasz narzędzie online. Często używanymi komunikatorami są Skype, Google Hangouts, WhatsApp, Facebook Messenger i Microsoft Teams.
 4. Dostajesz instrukcję, jak wziąć udział w spotkaniu (np. poprzez zaakceptowanie wirtualnego zaproszenia i kliknięcie w przygotowany przez rekrutera link lub dodatkowo pobranie aplikacji / rejestrację i logowanie w docelowym komunikatorze).
 5. Czekasz na połączenie od gospodarza spotkania.
 6. Zezwalasz aplikacji na dostęp do mikrofonu i kamery Twojego urządzenia, aby móc prowadzić wideo rozmowę.

Warte uwagi: Niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Bezrobocie czy inflacja - Dylematy Albana Williama Phillipsa

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Czytaj  Sposoby ochrony przed niewypłacalnością kontrahenta

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Formy prawne działalności gospodarczej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *