Rekrutacja zdalna

Rekrutacja zdalna funkcjonuje na rynku pracy nie od dziś. Jednakże to dopiero pandemia COVID-19 spowodowała, że forma ta przeszła do porządku dziennego. Pandemia koronawirusa nieodwracalnie wpłynęła na rynek pracy. Otaczający nas świat zmienia się w mgnieniu oka. Postępujący rozwój technologiczny to nowe rozwiązania i narzędzia, które na szeroką skalę wykorzystywane są również w rekrutacji. Nie dziwi już fakt, że rozmowę z rekruterem coraz częściej można przeprowadzić z domu, bez konieczności odwiedzania siedziby firmy.

W obliczu trudności rekrutacyjnych, wiele firm wychodzi z założenia, że należy maksymalnie ułatwiać kandydatom uczestnictwo w rekrutacji. Ponadto dopasowywać się do ich kalendarza i preferencji, a także poszerzać zakres poszukiwań. Wirtualne rozmowy ułatwiają angażowanie w rekrutację osób, które mieszkają w innym regionie lub kraju oraz mają ograniczone możliwości czasowe. Dodatkowo przyspieszają cały proces. Jak dobrze wypaść na rozmowie o pracę, kiedy ma miejsce rekrutacja zdalna? Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Kredyt studencki – warto wiedzieć

Rekrutacja zdalna – jak się przygotować?

Zazwyczaj pierwszy kontakt z firmą, do której aplikowaliśmy, to telefon od osób z działu HR. Najczęściej rozmowa taka sprowadza się do umówienia kandydata do pracy na spotkanie w firmie w dogodnym dla stron terminie. Zdarza się jednak, że niektóre firmy już podczas tej pierwszej, dość krótkiej rozmowy zadają kluczowe pytania. Dzięki temu w szybki sposób pozyskują najważniejsze dla siebie informacje. Rozmowa telefoniczna może też być sposobem na przeprowadzenie pełnej rekrutacji zdalnej. Nie odbywa się ona raczej z zaskoczenia, tylko tak jak w przypadku rozmowy w biurze – jest umawiana na konkretny termin.

 • Przygotowanie techniczne – dopilnuj, aby w momencie rozmowy mieć w pełni naładowany telefon bądź laptop.
 • Zadbaj o odpowiednie miejsce. Zapewnij sobie ciche i ustronne miejsce, aby nic i nikt nie wpływało na tok rozmowy lub nie dekoncentrowało cię.
 • Przygotuj swoje CV. Rekruter z pewnością będzie pytał o dane w nim zawarte, a w wyniku stresu możemy zapomnieć o ważnych elementach w nim ujętych.
 • Zapisz pytania – to bardzo dobra praktyka nie tylko podczas rozmów zdalnych. Być może na część z nich uzyskasz odpowiedź już w trakcie rozmowy telefonicznej, jeśli jednak tak się nie stanie, nie będzie nic złego w zadaniu ich na koniec rozmowy.
 • Mów powoli i wyraźnie. Rozmowa zdalna z pewnością jest najtrudniejszą formą rekrutacji. Całe pierwsze wrażenie rekrutera opierać się będzie na naszej wypowiedzi, barwie głosu czy wyglądzie.
Czytaj  Najważniejsze reguły zamówień publicznych

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Jak wygląda i co obejmuje kontrola celno-skarbowa?

Rekrutacja zdalna – jak wygląda krok po kroku?

Już w ogłoszeniu o pracę powinna znaleźć się informacja o rekrutacji zdalnej, aby osoba ubiegająca się o pracę miała tego świadomość.

Jak wygląda proces rekrutacji zdalnej krok po kroku?

 1. W niektórych przypadkach: już na etapie rekrutacji otrzymujesz prośbę o wypełnienie ankiety, która określi preferowany przez Ciebie sposób kontaktu, m.in.: spotkanie w siedzibie firmy, rozmowa wideo przez urządzenie mobilne, rozmowa telefoniczna.
 2. Przechodzisz pomyślnie pierwszy etap weryfikacji formalnej – Twoje CV jest rozpatrywane przez rekrutera i zostajesz informowany o kolejnej części rekrutacji i jej formie.
 3. Ustalasz termin spotkania i – jeśli jest taka możliwość – wybierasz narzędzie online. Często używanymi komunikatorami są Skype, Google Hangouts, WhatsApp, Facebook Messenger i Microsoft Teams.
 4. Dostajesz instrukcję, jak wziąć udział w spotkaniu (np. poprzez zaakceptowanie wirtualnego zaproszenia i kliknięcie w przygotowany przez rekrutera link lub dodatkowo pobranie aplikacji / rejestrację i logowanie w docelowym komunikatorze).
 5. Czekasz na połączenie od gospodarza spotkania.
 6. Zezwalasz aplikacji na dostęp do mikrofonu i kamery Twojego urządzenia, aby móc prowadzić wideo rozmowę.

Warte uwagi: Niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Wskaźniki rentowności firmy - zobacz co pokazują ?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Ubezpieczenie pomostowe kredytu hipotecznego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *