Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i chcesz zatrudnić pierwszego pracownika, to zastanów się na jaką umowę. Do najczęściej spotykanych są umowy cywilnoprawne, czyli umowa zlecenia oraz umowa o dzieło. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się jakie są różnice między umową zlecenia a o dzieło.

Jakie są różnice między umową zlecenia a o dzieło jak założyć działalność

Przedmiot umowy

Bardzo ważnym elementem, który pomoże Ci wybrać odpowiednią umowę jest przedmiot umowy. To on może wskazać na jaką umowę zatrudnić. W umowie zlecenia chodzi o wykonywanie przez jakiś czas konkretnej pracy oraz staranność jej wykonywania. W przypadku umowy o dzieło liczy się efekt końcowy, z pomijaniem czasu jej wykonania.

Przykład: Jeśli chcesz zatrudnić pracownika, który będzie przychodził do pracy na określony czas i wykonywał konkretną rzecz to zatrudnij go na umowę zlecenia. Jeśli natomiast szukasz osoby, która wykona zdjęcia Twoich produktów na stronę bądź zaprojektuje wizytówki oraz ulotki to zatrudnij ją na umowę o dzieło.

Jakie są różnice między umową zlecenia a o dzieło? – Składki do opłacania

Umowa o dzieło nie wymaga, aby pracodawca opłacał składki ZUS za pracownika. Natomiast przy umowie zlecenia jest już to konieczne. Płaci się składki na ubezpiecznie społeczne. Jeśli zleceniobiorca nie będzie ubezpieczony zdrowotnie, to również tą składkę trzeba opłacać. Zleceniobiorca może zostać rownież objęty ubezpieczeniem chorobowym. Nie jest ono obowiązkowe. Wyjątek stanowi osoba, która nie ukończyła 26 roku życia i posiada status studenta.

Jakie są różnice między umową zlecenia a o dzieło jak założyć działalność

Umowa zlecenia oraz umowa o dzieło nie mogą zastąpić umowy o pracę

Zatrudniając pracownika, zastanów się czy tak naprawdę nie potrzebujesz pracownika zatrudnionego na etacie. Będzie to odpowiednie, jeśli chcesz, aby pracownik wykonywał pracę osobiście, pod Twoim nadzorem oraz kierowaniem. Kolejnym argumentem przemawiającym za tym jest potrzeba, aby pracownik wykonywał regularne oraz powtarzalne czynności, które będą miały odpowiednią, wskazaną przez Ciebie porę. Poza tym miejscem pracy będzie wyznaczone przez Ciebie. Pamiętaj, że jeśli chcesz sprawdzić jak pracuje nowo zatrudniony pracownik oraz czy się sprawdza i czy ma potrzebne kwalifikacje, to na początku możesz go zatrudnić na umowę o pracę na okres próbny. Taka umowa trwa 3 miesiące i zyskasz po niej konkretne przemyślenia oraz plany na przyszłość na konkretnego pracownika.

Czytaj  Jak otrzymać zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca?

Przeczytaj o: Umowa o dzieło – najważniejsze informacje

Umowa zlecenia – najważniejsze informacje

Kiedy umowa zlecenie będzie oskładkowana?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Ile może trwać L4 od psychiatry?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *