Przedmiotem umowy o dzieło jest efekt końcowy wykonanego dzieła. Nie obejmuje on procesu tworzenia go. A zatem takim dziełem może być np. jakiś przedmiot, artykuł, piosenka, utwór muzyczny, fotografie, udzielenie korepetycji lub stworzenie strony internetowej. Należy tutaj pamiętać, że dostaje się wynagrodzenie za efekt końcowy, uzyskanie konkretnego rezultatu. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Umowa o dzieło – najważniejsze informacje.

Umowa o dzieło najważniejsze informacje jak założyć działalność

Umowa o dzieło – najważniejsze informacje – Składki ZUS

Umowa o dzieło jako jedyna z rodzaju umów posiada najniższe składki. Z reguły nie ma obowiązku opłacania składek ZUS, czyli składek społecznych oraz zdrowotnej. Jednakże może wystąpić w takiej sytuacji zmiana i pracodawca będzie musiał odprowadzać składki od wynagrodzenia. Odbędzie się to w momencie, gdy pracodawca zatrudni daną osobę na umowę o dzieło, jeśli jest już ona zatrudniona u niego na umowę o pracę. Jednakże te okoliczności również podlegają pod różne wyjątki. Jeśli zatrudniona osoba jest obecnie na urlopie macierzyńskim, wychowawczym lub wypoczynkowym to pracodawca nie musi opłacać składek społecznych oraz na ubezpieczenie zdrowotne.

Umowa o dzieło najważniejsze informacje jak założyć działalność

Odpowiedzialność w umowie o dzieło

Osoba odpowiedzialna za wykonanie pracy odpowiada za wady dzieła podobnie do zasad stosowanych w rękojmi podczas sprzedaży. Jednakże nie odpowiada ona za wadę, która jest efektem jakieś przyczyny, ale odbyła się w przedmiocie przyniesionym przez pracodawcę. Osoba zatrudniona może wystawić gwarancję na dzieło. Odpowiednie jest wtedy zastosowanie przepisów o gwarancji podczas sprzedaży. Jeśli osoba zamawiająca dzieło dopuściła się jakieś przeszkody dla osoby zatrudnionej o dzieło, to nie może pociągnąć jej do odpowiedzialności za niewykonanie dzieła.

Podatek oraz koszty uzyskania przychodu

Osoba zatrudniona na umowę o dzieło musi odprowadzać podatek dochodowy. Zgodnie z zapisami Ustawy o PIT, podatek dochodowy od osób fizycznych zatrudnionych na umowę o dzieło wynosi 17%. Aby obliczyć wysokość podatku, należy pomniejszyć kwotę brutto z umowy o koszty uzyskania przychodu o 20% lub 50%.

Czytaj  Urlop szkoleniowy - komu przysługuje, ile czasu?

Przeczytaj o: Rozwiązanie umowy zlecenia – najważniejsze informacje

Kiedy trzeba płacić składki za studenta?

Czy pracodawca może zmusić do nadgodzin?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Urlop szkoleniowy - komu przysługuje, ile czasu?
One thought on “Umowa o dzieło – najważniejsze informacje”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *