Wiele zawodów wykonywanych jest w porze nocnej. Przykładowo może to być pielęgniarka, policjant, taksówkarz, maszynista lub również kierowca. Praca w nocy jest sporym obciążeniem dla organizmu. Przewidziany jest dodatek za taką pracę. A zatem ile wynosi dodatek za pracę w nocy? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie.

Przeczytaj o: Ile trwa przerwa w pracy?

Ile wynosi dodatek za pracę w nocy jak założyć działalność

Praca w nocy

Na temat pracy w nocy może powiedzieć wiele Kodeks pracy. Przepisy mówią, że za pracę w godzinach nocnych można dostać dodatkowe wynagrodzenie. Wynika to z faktu, że praca o późnej porze, zaburza zegar biologiczny. Pora nocna wypada między 21:00, a 7:00 rano. To jednakże pracodawca ustala, które 8 godzin z podanego przedziału będzie uważane za zmianę nocną w danym zakładzie pracy. Mogą to być godziny, np. między 22:00 a 6:00 rano, między 23:00 a 7:00 rano. Pracodawca w swoim zakładzie pracy informację o godzinach nocnych powinien umieścić w zakładowych przepisach lub regulaminie pracy.

Ile wynosi dodatek za pracę w nocy?

Kwestia dodatku za pracę w nocy może być dla niektórych osób dużym zdziwieniem. Dodatek otrzymuje się do każdej przepracowanej godziny w porze nocnej.
Jego wysokość to 20% stawki godzinowej, która wynika z minimalnego wynagrodzenia w danym roku. W tym roku minimalna wypłata to 3010 zł brutto, i tutaj dla przykładu obliczenie stawki godzinowej na kilka miesięcy w tym roku:

Luty – 160 roboczogodzin – 3010 zł / 160 h x 20% = 3,76 zł brutto

Marzec – 184 roboczogodzin – 3010 zł / 184 x 20% = 3,27 zł brutto

Kwiecień – 160 roboczogodzin – 3010 zł / 160 x 20% = 3,76 zł brutto

Maj – 168 roboczogodzin – 3010 zł/ 168 x 20% = 3,58 zł brutto

Jak wynika z obliczeń, w miesiącu luty 2022 roku za każda przepracowaną godzinę w porze nocnej otrzyma się dodatek w wysokości 3,76 zł brutto (czyli nalezy odciągnąć od tego jeszcze podatek).

Czytaj  Kiedy można stosować nienormowany czas pracy?

Pracodawca może samodzielnie zmodyfikować ta stawkę, ale tylko jeśli chce ja podwyższać. Niestety większość polskich przedsiębiorców tego nie robi.

Ile wynosi dodatek za pracę w nocy jak założyć działalność

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Kiedy można stosować nienormowany czas pracy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *