Wiele zawodów wykonywanych jest w porze nocnej. Przykładowo może to być pielęgniarka, policjant, taksówkarz, maszynista lub również kierowca. Praca w nocy jest sporym obciążeniem dla organizmu. Przewidziany jest dodatek za taką pracę. A zatem ile wynosi dodatek za pracę w nocy? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie.

Przeczytaj o: Ile trwa przerwa w pracy?

Ile wynosi dodatek za pracę w nocy jak założyć działalność

Praca w nocy

Na temat pracy w nocy może powiedzieć wiele Kodeks pracy. Przepisy mówią, że za pracę w godzinach nocnych można dostać dodatkowe wynagrodzenie. Wynika to z faktu, że praca o późnej porze, zaburza zegar biologiczny. Pora nocna wypada między 21:00, a 7:00 rano. To jednakże pracodawca ustala, które 8 godzin z podanego przedziału będzie uważane za zmianę nocną w danym zakładzie pracy. Mogą to być godziny, np. między 22:00 a 6:00 rano, między 23:00 a 7:00 rano. Pracodawca w swoim zakładzie pracy informację o godzinach nocnych powinien umieścić w zakładowych przepisach lub regulaminie pracy.

Ile wynosi dodatek za pracę w nocy?

Kwestia dodatku za pracę w nocy może być dla niektórych osób dużym zdziwieniem. Dodatek otrzymuje się do każdej przepracowanej godziny w porze nocnej.
Jego wysokość to 20% stawki godzinowej, która wynika z minimalnego wynagrodzenia w danym roku. W tym roku minimalna wypłata to 3010 zł brutto, i tutaj dla przykładu obliczenie stawki godzinowej na kilka miesięcy w tym roku:

Luty – 160 roboczogodzin – 3010 zł / 160 h x 20% = 3,76 zł brutto

Marzec – 184 roboczogodzin – 3010 zł / 184 x 20% = 3,27 zł brutto

Kwiecień – 160 roboczogodzin – 3010 zł / 160 x 20% = 3,76 zł brutto

Maj – 168 roboczogodzin – 3010 zł/ 168 x 20% = 3,58 zł brutto

Jak wynika z obliczeń, w miesiącu luty 2022 roku za każda przepracowaną godzinę w porze nocnej otrzyma się dodatek w wysokości 3,76 zł brutto (czyli nalezy odciągnąć od tego jeszcze podatek).

Czytaj  Błędy zabijające motywację u najlepszych pracowników

Pracodawca może samodzielnie zmodyfikować ta stawkę, ale tylko jeśli chce ja podwyższać. Niestety większość polskich przedsiębiorców tego nie robi.

Ile wynosi dodatek za pracę w nocy jak założyć działalność

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Urlop szkoleniowy - komu przysługuje, ile czasu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *