Kończąc współpracę z pracownikiem, jako osoba zatrudniająca ma się do wypełnienia kilka obowiązków. Jednym z nich jest sporządzenie listu referencyjnego. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Referencje dla pracownika — najważniejsze informacje.

Przeczytaj o: Czy przełożony może monitorować samochód służbowy pracownika?

Referencje dla pracownika  najważniejsze informacje Jak założyć działalność

Referencje dla pracownika — najważniejsze informacje

List referencyjny jest potrzebny oraz ważny. Ponieważ podczas poszukiwania nowej pracy, były już pracownik będzie mógł pokazywać osobie rekrutującej swoje otrzymane referencje.

Jak napisać referencje dla pracownika?

Przede wszystkim należy mieć na uwadze, aby nie podawać zbyt dużej ilości danych, np. dotyczących zarobków. W gruncie rzeczy ta informacja nie jest przyszłemu pracodawcy do niczego potrzebna. Referencje dobrze jest napisać traktując to jako oficjalne pismo. Czyli dobrze jest napisać referencje na komputerze, podając w prawym górnym rogu datę oraz miejsce sporządzenia dokumentu. Dodatkowo dobrze jest umieścić swoje dane w lewym bądź prawym rogu, tak aby w razie chęci skontaktowania nowego pracodawcy z byłym, była ona możliwa. Oprócz tego należy umieścić nagłówek „referencje” oraz zacząć pisać o swoim pracowniku.

Jeśli chodzi o opis pracownika, należy zacząć od czasu jaki przepracował w danym miejscu, na jakim stanowisku oraz jakie posiadał obowiązki. Następnie można przejść do mocnych stron pracownika. Jeśli osiągał on dobre wyniki w swojej pracy, trzeba o tym wspomnieć. Dobrze jest także opisać predyspozycje zawodowe już niezatrudnionej osoby. Całe pismo należy odręcznie podpisać.

Referencje dla pracownika  najważniejsze informacje Jak założyć działalność

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Jak skonstruować odpowiedni opis stanowiska pracy?

Czego nie robić w pisaniu referencji?

Pisząc referencje dla pracownika należy pamiętać o tym, aby nie przekłamywać w tym, co się piszę. Nie jest to dobry pomysł. Jeśli dopisze się do danej osoby cechy, zachowania lub obowiązki, których nie wykonywała może dojść do kłopotliwej sytuacji. Ponieważ nowy pracodawca prędzej czy później zauważy, że pracownik w rzeczywistości nie ma w sobie tego oraz nie potrafi robić rzeczy, za które był wychwalany w referencjach. W takiej sytuacji oprócz tego, że pracownik może się okazać źle zatrudnionym pracownikiem, wyjdzie na jaw, że osoba pisząca referencje przekłamywała, co z pewnością wpłynie na zmianę zdania o tej osobie.

Czytaj  Urlop ojcowski — kiedy i ile przysługuje?

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Staż pracy — jak go wyliczyć?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Kiedy można zwolnić dyscyplinarnie pracownika?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *