Niekiedy może przytrafić się sytuacja (szczególnie w sezonie jesienno-zimowym), że dziecko zachoruje. W sytuacji, gdy rodzic jest aktywny zawodowo i chodzi do pracy ma prawo, aby uzyskać zwolnienie lekarskie na chore dziecko. Jak otrzymać zwolnienie lekarskie na dziecko? Czy otrzymuje się wtedy zasiłek? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj o: Jak nie inwestować pieniędzy?

Jak otrzymać zwolnienie lekarskie na dziecko Jak założyć działalność

Na początku napiszę, że choć we wstępie zostało użyte sformułowanie „zwolnienie lekarskie na dziecko”, to z punktu widzenia prawa pracy taki termin nie istnieje i jest on wpisany do mowy potocznej. Jednakże jak najbardziej można otrzymać zwolnienie, jeśli zachorowało dziecko, po to, by się nim opiekować. Ponad to, może to być przysposobione nieletnie dziecko lub wychowywane dziecko z pierwszego małżeństwa małżonka. Należy tutaj wspomnieć, że przysługuje prawo do opieki zarówno nad dzieckiem jak i nad innym członkiem rodziny. 

Jak otrzymać zwolnienie lekarskie na dziecko?

Aby otrzymać zwolnienie lekarskie na dziecko trzeba spełnić kilka warunków. Pierwszym i podstawowym jest fakt, że rodzic opłaca składki na ubezpieczenie chorobowe. Kolejnym wymogiem jest sytuacja zawodowa drugiego rodzica. W przypadku, gdy on nie pracuje, prawo do zwolnienia lekarskiego na dziecko nie przysługuje. Wynika to z faktu, że dzieckiem w czasie choroby może zająć się drugi rodzic.

Jak otrzymać zwolnienie lekarskie na dziecko Jak założyć działalność

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Badania profilaktyczne pracownika

Czy na zwolnienie na dziecko otrzymuje się zasiłek?

Odpowiedź na pytanie brzmi: tak, można. W takiej sytuacji przysługuje zasiłek opiekuńczy. Jeśli chodzi o okres trwania czasu otrzymywania tego zasiłku, zależy od on dwóch rzeczy, a konkretniej od wieku dziecka oraz jego choroby i tym samym jeśli dziecko:

  • nie ukończyło 14. roku życia – zasiłek opiekuńczy przysługuje przez 60 dni w roku kalendarzowym,
  • ukończyło 14. rok życia, ale jest niepełnoletnie – zasiłek opiekuńczy przysługuje przez 14 dni w ciągu roku kalendarzowego. Jeśli dziecko ma przyznany stopień niepełnosprawności, zasiłek przysługuje przez 30 dni w roku kalendarzowym.
Czytaj  Czy jest możliwe zawarcie umowy o pracę bez okresu próbnego?

Wysokość zasiłku wynosi 80% podstawy wynagrodzenia. W celu otrzymania go z ZUS, trzeba wypełnić formularz Z-15A i złożyć go do urzędu.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Umowa na zastępstwo — jakie prawa ma pracownik?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Co zrobić z niewykorzystanym urlopem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *