Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) jest to powszechny system długotrwałego oszczędzania dla pracowników. Dostępny jest on dla wszystkich zatrudnionych osób, niezależnie od wieku. Do PPK występuje automatyczny zapis osób, które mają zatrudnienie i są w przedziale wiekowym od 18 do 54 lat. Od 55. roku życia pracownik samodzielnie składa wniosek, aby przystąpić do programu. Program realizowany jest przy współpracy zarówno z pracodawcami jak i państwem. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie Pracownicze Plany Kapitałowe – co to jest.

Pracownicze Plany Kapitałowe  co to jest jak założyć działalność

Skąd pochodzą wpłaty na PPK?

Wpłaty na konto Pracowniczych Planów Kapitałowych pochodzą z trzech źródeł:

  • pracownik przekazuje do PPK wpłaty podstawowe w wysokości 2% zarobków. Dodatkowo ma możliwość dokonywania wpłat dobrowolnych, jednakże nie większych niż 2% wypłaty,
  • pracodawca przekazuje do PPK wpłaty podstawowe w wysokości 1,5% zarobków pracownika. Dodatkowo ma możliwość dokonywania wpłat dobrowolnych, jednakże nie większych niż 1,5% zarobków,
  • państwo, niezależnie od dochodów będzie przekazywać (po spełnieniu określonych warunków) rocznie 240 zł na konto PPK. Po pierwszych trzech miesiącach, pracownik otrzyma jednorazową wpłatę powitalną w wysokości 250 zł.

Pracownicze Plany Kapitałowe – co to jest? – Czy można zrezygnować z PPK?

Istnieje możliwość zrezygnowania z PPK. W takiej sytuacji należy złożyć swojemu pracodawcy deklarację rezygnacji z dokonywania wpłat w PPK. Równoznaczne jest to z utratą takich korzyści jak wpłaty pracodawcy czy dopłaty ze strony państwa.

Pracownicze Plany Kapitałowe  co to jest jak założyć działalność

Kiedy można wypłacić zgromadzone środki w PPK?

Po skończeniu 60. roku życia pracownik ma prawo zadecydować co zrobić ze zgromadzonymi środkami. Do wyboru są następujące opcje:

  • pracownik może dalej gromadzić środki w Pracowniczych Planach Kapitałowych,
  • osoba może skorzystać z domyślnej formy wypłaty, a zatem jednorazowo wypłacić 25% pieniędzy (nie mniej i nie więcej), a pozostałe wypłacać co miesiąc przez kolejne 10 lat w formie 120 rat (ta forma wypłaty jest nieobciążona podatkiem od zysku kapitałowego),
  • pracownik może wypłacić 25% zgromadzonych środków (nie mniej i nie więcej), ale pozostałą część pieniędzy może wypłacić w dowolnej liczbie rat, również w 1. Niestety od wypłaty pieniędzy w liczbie rat mniejszej niż 120 będzie naliczony podatek od zysków kapitałowych.
Czytaj  Zwolnienie lekarskie w trakcie ciąży

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Udziały w spółce zoo a małżeństwo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *