Kiedy jesteś małym płatnikiem VAT ?

Z innego naszego artykułu wiesz czy każdy musi zapłacić VAT . Teraz dowiesz się kiedy jesteś małym płatnikiem VAT. Określenie to dotyczy przedsiębiorców, których wartość przychodów ze sprzedaży nie przekracza 1,2 miliona euro. Wartość tą liczymy wraz z kwotą podatku od towarów i usług. Pamiętaj, że jeśli prowadzisz biuro maklerskie lub przedmiotem Twojej działalności jest zarządzanie funduszami inwestycyjnymi limit jest inny. W takim przypadku Twoja prowizja nie może w poprzednim roku podatkowym przekroczyć 45.000 euro. Na zasadach małego płatnika VAT-u rozlicza się również osoba, która rozpoczęła działalność i przewidziała, że wartość sprzedaży nie przekroczy w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży kwot limitów.

Kiedy jesteś małym płatnikiem VAT

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Na jakim formularzu złożyć korektę do zeznania rocznego za poprzedni rok?

Osiągasz przychody ze sprzedaży w złotówkach. Jak zatem wyliczyć równowartość, by sprawdzić czy nadal jesteś małym płatnikiem VAT?

Przeliczenia euro dokonuje się według średniego kursu. Kurs ten ogłasza Narodowy Bank Polski. Ustalono, że zawsze mówimy o kursie pierwszego roboczego dnia października poprzedniego roku, należy zaokrąglić do 1000 złotych.

Przywileje ustawowe dla małego płatnika VAT

Taki podatnik ma prawo do rozliczenia podatku VAT w oparciu o metodę kasową, O tej metodzie przeczytasz w naszym artykule. Ma także prawo złożyć deklaracje kwartalne. Pamiętaj, że te dwa przywileje funkcjonują zależnie od siebie. Decydując się na metodę kasową , masz prawo złożyć tylko deklarację kwartalną. Musisz zrobić to w terminie do każdego 25 dnia miesiąca, po każdym kwartale. Jeśli rozpoczynasz działalność składasz deklaracje miesięczne, do każdego 25 dnia miesiąca. Wyboru metody możesz dokonać w dowolnym momencie roku. Wówczas zgłoszenia do urzędu skarbowego dokonujesz poprzez formularz VAT-R. Pamiętaj jednak, że jeśli zdecydujesz się na metodę kasową, musisz rozliczać się w ten sposób przez rok.

Czytaj  Analiza Finansowa Przedsiębiorstwa - Kopex S.A. - Analiza rentowności przedsiębiorstwa

Innym ważnym przywilejem dla małego płatnika VAT – w 2021 roku jest możliwość jednorazowego odliczenia amortyzacji środka trwałego. Przywilejem tym zostały obcięte środki trwałe z grupy od 3 do 8 według klasyfikacji środków trwałych. Wyjątkiem są tutaj samochody osobowe. Z chwilą zakupu lub przyjęcia do użytkowania mamy prawo odliczyć jednorazowo całą jego wartość. nawet jeśli jego wartość przekracza 10.000 złotych. Wartość takiego środka trwałego nie może przekroczyć 56.000 euro czyli około 226.000 złotych – limit obowiązuje w 2021 roku.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Zalety prowadzenia działalności w mieszkaniu

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Koszty firmowe – co można do nich zaliczyć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *