Bilet kupiony przez internet — czy można go uznać za fakturę?

Za pomocą rozwoju technologi i rozwijania się internetu można kupić bilet kolejowy lub bilet lotniczy przez internet. Czy w przypadku biletu na pociąg można uznać go jako fakturę, na podstawie której ujmie się wydatek w KPiR? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Bilet kupiony przez internet — czy można go uznać za fakturę?

Przeczytaj o: Faktura dla osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej

Bilet kupiony przez internet czy można go uznać za fakturę jak założyć działalność

Ustawa o VAT precyzuje, jakie dane powinna zawierać faktura VAT. Jest to szereg różnych obowiązkowych informacji. Jednakże w niektórych sytuacjach faktura może zawierać mniejszą ilość informacji. Dobrym przykładem są bilety za płatny przejazd autostradą. Innym przykładem są jednorazowe bilety wystawione przez podatników, którzy mogą świadczyć usługi przewozu: taborem samochodowym, kolejami normalnotorowymi, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej oraz przybrzeżnej, zarówno promami jak i samolotami. W takiej sytuacji bilet jednorazowy powinien zawierać informacje takie jak:

  • numer oraz data wystawienia,
  • imię i nazwisko nabywcy bądź nazwa firmy,
  • dane podmiotu wystawiającego,
  • numer NIP,
  • nazwa usługi,
  • kwota podatku,
  • kwota należności całkowita.

Chcesz być na bieżąco?! POLUB NAS NA INSTAGRAMIE!

Instagram Banner

Chcesz być na bieżąco?! POLUB NAS NA INSTAGRAMIE!

Czytaj  Kim jest faktor i jaką pełni rolę?
Bilet kupiony przez internet czy można go uznać za fakturę jak założyć działalność

Bilet kupiony przez internet — czy można go uznać za fakturę?

W bilecie kupionym przez internet znajdą się wszystkie informacje wymienione w akapicie powyżej dotyczące biletu jednorazowego. Zaczynając od daty kupienia, podmiotu wystawiającego, podmiotu kupującego, wraz z kwotą podatku oraz całością zapłaty. Jednakże pomimo pojawienia się wszystkich informacji, nie można uznać biletu kupionego przez internet jako fakturę. Wynika to z faktu, że faktura powinna być wystawiona przez podmiot oferujący usługę. W przypadku kupienia biletu przez internet, to samodzielnie dokonuje się druku tego dokumentu, więc podmiot świadczący usługę nie robi tego. Jeśli bilet na pociąg chce się uznać za fakturę oraz dokonać ujęcia transakcji w KPiR należy skontaktować się z przewoźnikiem, np. za pomocą e-maila i poprosić o wystawienie faktury na dany przejazd (można do tego dołączyć zakupiony bilet, który będzie potwierdzeniem tego faktu). Po otrzymaniu faktury wystawionej przez podmiot świadczący usługi będzie można bez problemu ująć go w kosztach.

Czytaj  Kiedy można anulować fakturę VAT?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Kiedy można anulować fakturę VAT?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *