NIP to skrót od Numeru Identyfikacji Podatkowej. Jest to niepowtarzalny numer składający się z dziesięciu cyfr (pierwsze trzy oznaczają kod urzędu skarbowego), które nadane są na cały okres prowadzenia działalności. W przypadku osób fizycznych na całe życie. A zatem jak sprawdzić numer NIP? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj o: Czy można sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej?

Jak sprawdzić numer NIP jak założyć działalność

Po co sprawdzić numer NIP?

Sprawdzenie numeru NIP jest potrzebne szczególnie, jeśli nawiązuje się współpracę lub sprzedaje towaru lub wykonuje usługi na wysoką kwotę. Dzięki temu można sprawdzić, czy firma nie została zlikwidowana oraz to czy kontrahent jest tym za kogo się podaje. Pomoże to uniknąć sytuacji np. z płatnością oraz wystawieniem faktur, które trzeba skorygować.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Faktura VAT RR — najważniejsze informacje

Kto powinien posiadać numer NIP?

Numer NIP muszą posiadać:

  • osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą lub są czynnymi podatnikami podatku VAT,
  • osoby prawne oraz jednostki organizacyjne, które nie posiadają osobowości prawnej, a na podstawie innych ustaw są podatnikami,
  • płatnicy składek na ubezpieczenie zarówno społeczne jak i zdrowotne.

Jak uzyskać Numer Identyfikacji Podatkowej?

Nadanie numeru NIP jest bezpłatne. W zależności od sytuacji, można otrzymać go w inny sposób. Osoba zakładająca działalność i tym samym wypełniając formularz CEIDG-1 dostanie nadany numer. Tym samym nie musi składać osobnego pisma dotyczącego numeru NIP. Natomiast jeśli osoba fizyczna nieprowadząca działalności lub jeśli prowadzi działalność, ale nie wpisaną do CEIDG, musi złożyć wniosek NIP-7 w odpowiednim urzędzie skarbowym. W przypadku osób prawnych lub jednostek organizacyjnych bez osobowości prawnej, trzeba złożyć formularz NIP-2 w urzędzie skarbowym właściwym dla podatku dochodowego.

Czytaj  Jak zarejestrować podatnika VAT przy pomocy formularza VAT-R?
Jak sprawdzić numer NIP jak założyć działalność

Jak sprawdzić numer NIP?

Numer NIP można sprawdzić na kilka sposobów. Jednym z nich jest złożenie wniosku (osobiście, za pomocą poczty) do urzędu skarbowego. W ten sposób można sprawdzić swój własny NIP. Sprawdzenie swojego numeru oraz kontrahenta może odbyć się elektronicznie poprzez Portal Podatkowy Ministerstwa Finansów. Jeśli zna się nazwę firmy lub jej REGON to można zrobić to na stronie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). A w sytuacji, gdy firma jest spółka prawa handlowego lub podlega rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym, można skorzystać ze wyszukiwarki na stornie KRS.

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Ważne terminy podatkowe 2022 — kiedy zapłacić VAT, PIT?

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Faktura wewnętrzna – dokument opodatkowania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *