Wydajność pracy podczas home office?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z wieloma formalnościami zarówno pod względem organów podatkowych jak i organów ubezpieczeniowych. Nakłada na przedsiębiorcę ogromną odpowiedzialność. Samodzielne prowadzenie księgowości nie jest łatwym zadaniem. Mam na myśli zarówno początkujących przedsiębiorców, jak i tych, którzy intensywnie rozwijają swój biznes. Każdy przedsiębiorca musi rozliczać się z Urzędem Skarbowym. Robi to w formie zadeklarowanej w momencie rejestracji firmy. Outsourcing księgowości do biur rachunkowych jest coraz częstszą praktyką wielu polskich przedsiębiorstw.

Przedsiębiorca, zawierając umowę z biurem rachunkowym, najczęściej czuje się zabezpieczony. Księgowość powierzył profesjonalistom, wobec czego nie musi martwić się wyliczaniem podatków. Wystarczy je tylko opłacać. Niestety, może okazać się, że takie myślenie doprowadzi do sytuacji, w której przedsiębiorca zostanie pociągnięty do odpowiedzialności za błędy księgowe. Warto, abyś wiedział kto odpowiada za błędy biura rachunkowego. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Pomysł na biznes – agencja ubezpieczeniowa

Outsourcing księgowości – formalności

Właściciele firmy, którzy dokonali outsourcingu księgowości do biura rachunkowego muszą powiadomić o tym Urząd Skarbowy. Mają na to 7 dni. Trzeba zaznaczyć, że coraz częstszą praktyką jest dokonywanie tego poprzez biuro rachunkowe, które czyni to w imię podatnika, zapewniając Urzędowi Skarbowemu niezbędne informacje, m.in.: nazwę, adres i NIP biura rachunkowego czy adres przechowywania dokumentacji księgowej podatnika.

Do najczęstszych błędów biur rachunkowych należą: zawyżanie nadwyżki w VAT, zaniżanie zobowiązania podatkowego i nieprawidłowego ujęcia kosztu/przychodu do danego okresu księgowego.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Faktura VAT RR — najważniejsze informacje

Kto ponosi odpowiedzialność za błędy?

Zgodnie z art. 26 Ordynacji podatkowej – która stanowi najwyższą rangą regulację w prawie podatkowym – za wynikające ze zobowiązań podatkowych podatki przedsiębiorca odpowiada całym swoim majątkiem. Dlatego też, w przypadku jakichkolwiek niezgodności organy skarbowe pociągną do odpowiedzialności właśnie podatnika. Wszelkie zapisy w umowach, dotyczące przeniesienia odpowiedzialności na biuro rachunkowe, nie są brane pod uwagę.

Czytaj  Całkowity koszt zatrudnienia pracownika – analiza
Odpowiedzialność biura rachunkowego
Odpowiedzialność biura rachunkowego za błędy

Odpowiedzialność biur rachunkowych

Biura rachunkowe nie są całkowicie zwolnione z odpowiedzialności za błędy. Zgodnie z art. 471 Kodeksu cywilnego, przedsiębiorca może dochodzić swoich roszczeń w formie odszkodowania na drodze cywilnej. Przepis ten obliguje do zrekompensowania szkody, jeśli zobowiązanie nie zostało wykonane lub zostało wykonane nienależycie.

Przedsiębiorca ubiegający się o odszkodowanie musi wskazać błędy. Ponadto powinien również wykazać związek między nimi, a poniesionymi stratami. Oczywiście należy wziąć pod uwagę zakres świadczonych usług przez biuro rachunkowe wyrażony w umowie o outsourcing.

Warte uwagi: Korekta faktury – kiedy należy wystawić?

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Jakie są możliwości kredytu dla firmy jednoosobowej? CZ. 2

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Tłumaczenie dokumentów księgowych - czy zawsze jest wymagane?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *