Portal Rejestrów Sądowych

Portal Rejestrów Sądowych

Komunikacja z Krajowym Rejestrem Sądowym od lat odbywała się poprzez składanie papierowych wniosków i formularzy do właściwych sądów gospodarczych. Od lipca 2021 roku sytuacja ta uległa poważnej zmianie, ponieważ od tej daty niemożliwe jest składanie jakichkolwiek pism do KRS w tradycyjnej formie. Portal Rejestrów Sądowych (PRS) wprowadzony nowelizacją ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 roku o Krajowym Rejestrze Sądowym. Jedna z ważniejszych zmian dotyczy przedsiębiorców w zakresie składania dokumentów w rejestrach KRS. Od 1 lipca wszystkie wnioski mogą trafiać do KRS-u tylko drogą elektroniczną za pośrednictwem Portalu Rejestrów Sądowych. Co istotne, próba złożenia wniosku w tradycyjny sposób skończy się jego odrzucenie. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Wakacje kredytowe

Portal Rejestrów Sądowych – najważniejsze informacje

Portal Rejestrów w Sądowych (PRS) jest systemem teleinformatycznym Ministerstwa Sprawiedliwości służącym do udostępniania obywatelom (głównie przedsiębiorcom) usług związanych z rejestrami sądowymi. Z dniem 1 lipca 2021 roku przedsiębiorcy otrzymali narzędzie, które umożliwia im prosto, łatwo i szybko zarejestrować spółkę, a także uzyskać pełną dokumentację odciążając przy okazji sądy rejestrowe. Ilość formalności związana ze składaniem dokumentów do właściwych rejestrów KRS została znacznie zmniejszona. Katalog e-usług, które można załatwić korzystając z systemu obejmuje między innymi niżej wymienione czynności:

  • składanie elektronicznych wniosków o wpis lub zmianę wpisu do rejestru przedsiębiorców KRS (np. zawieszenie lub odwieszenie spółki, zmiany udziałowców, zmiany umowy spółki itp.),
  • dostarczanie pism procesowych do sądu rejestrowego,
  • składanie wniosków o udzielenie informacji dotyczących podmiotów wpisanych do KRS,
  • składanie dokumentów finansowych do Repozytorium Dokumentów Finansowych (RDF),
  • korespondencję w formie elektronicznej z sądem rejestrowym,
  • przeglądanie elektronicznych akt rejestrowych podmiotów wpisanych do rejestru przedsiębiorców KRS,
  • udostępnianie informacji o podmiotach wpisanych do KRS.

Chcesz być na bieżąco?! POLUB NAS NA INSTAGRAMIE!

Instagram Banner

Chcesz być na bieżąco?! POLUB NAS NA INSTAGRAMIE!

Czytaj  Zgłoszenie oferty organizacji stażu
Czytaj  Jak otworzyć placówkę pocztową?

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Jakie są możliwości kredytu dla firmy jednoosobowej? CZ. 1

Korzyści z Portalu Rejestrów Sądowych

Wprowadzenie Portalu Rejestrów Sądowych ma na celu przede wszystkim usprawnienie komunikacji pomiędzy sądami rejestrowymi a przedsiębiorcami. Brak obowiązku wysłania wniosków i pism sądowych tradycyjną drogą pocztową skraca czas działania, co faktycznie widać już teraz. Obecnie wpis do KRS następuje nawet po 1-2 tygodniach od złożenia wniosku, podczas gdy w poprzednim systemie trzeba było czekać średnio od 3 do 6 miesięcy.

Korzyścią jest także skumulowanie spraw przedsiębiorcy w 1 miejscu – nie musi on przechowywać wszelkiej dokumentacji sądowej w firmie, ponieważ znajduje się ona na jego koncie w PRS.

Portal Rejestrów Sądowych umożliwia sprawną komunikację ze wszystkimi sądami rejestrowymi w całym kraju. Za jego pośrednictwem można składać i odbierać wszystkie pisma kierowane do KRS lub KRZ. Portal stanowi uzupełnienie i wsparcie funkcjonującego już od jakiegoś czasu systemu S24 przeznaczonego do tworzenia nowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Korzystanie z Portalu jest w pełni darmowe i wymaga posiadania aktywnego profilu zaufanego albo certyfikowanego podpisu elektronicznego.

Warte uwagi: Polski Ład 3.0 – jakie zmiany?

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Kredyt konsolidacyjny - co to jest i na czym polega?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  CV dla Ukraińców przykład Polski/Ukraiński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *