Wakacje kredytowe

Od 29 lipca można składać wnioski o wakacje kredytowe. Jak wynika ze wstępnych danych – tylko w pierwszy dzień obowiązywania nowej ustawy zdecydowało się na to kilkanaście procent uprawnionych. Niewykluczone, że z takiego rozwiązania skorzystają aż dwie trzecie osób z kredytami mieszkaniowymi.

Nowe wakacje kredytowe w 2022 i 2023 r. wprowadzone przez rząd mają pomóc kredytobiorcom w uporaniu się spłatą kredytów hipotecznych. Jak wiadomo, drożeją one z powodu inflacji i wzrostu stóp procentowych. Prezydent podpisał wakacje kredytowe 14.07, a po 14 dniach ustawa wejdzie w życie. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Sprzedaż bezrachunkowa

Czym są wakacje kredytowe?

Ustawowe wakacje kredytowe przyznawane są na nieco innych zasadach, niż znajdujące się standardowo w ofercie banków. Różnica ustawowych wakacji kredytowych polega głównie na tym, że banki powinny je przyznawać kredytobiorcom według odgórnych przepisów, a nie według indywidualnej decyzji.

Takie rozwiązanie obowiązywało choćby podczas pandemii koronawirusa. Wtedy o zawieszenie spłaty rat można się było ubiegać na podstawie przepisów Tarczy antykryzysowej. Z wakacji kredytowych w czasie pandemii koronawirusa skorzystało ponad 700 tys. kredytobiorców. Mogli dzięki nim szybciej stanąć na nogi po kłopotach finansowych wywołanych kolejnymi lockdownami.

W podobny sposób będą działały wakacje kredytowe w 2022 i 2023 roku, jednak tym razem mają one pomóc wyłącznie osobom borykającym się ze spłatą drożejących kredytów hipotecznych. Zatem osoby, które zaciągnęły kredyty gotówkowe lub kredyty frankowe obecnie nie mogą liczyć na wsparcie rządu. 

Wakacje kredytowe mogą dotyczyć jednej umowy zawartej w złotych polskich w celu nabycia nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. To nawet 8 miesięcy bez spłaty rat kredytowych:

  • po 2 miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 r.
  • po 1 miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r.

Wakacje kredytowe dotyczą zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Terminy na spłatę rat zostaną przedłużone bez żadnych dodatkowych odsetek.

Czytaj  Własna firma – dotacje z Urzędu Pracy

– Zachęcam do korzystania z ustawowych wakacji kredytowych, które zostały przyjęte w trosce o gospodarstwa domowe szczególnie dotknięte ekonomicznymi skutkami pandemii. (…) O to rozwiązanie jako Urząd walczyliśmy, w drugiej fali pandemii może się okazać pomocne dla tych konsumentów, którzy dotychczas z niego nie korzystali. To ważne narzędzie wsparcia dla Polaków, które w przeciwieństwie do tzw. bankowych wakacji kredytowych jest rozwiązaniem darmowym – mówi Tomasz Chróstny, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Sprzedaż bezrachunkowa

Jak złożyć wniosek?

Wniosek o wakacje kredytowe można złożyć w swoim banku w formie papierowej lub online. W tym za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej. Bank ma na przesłanie potwierdzenia, że otrzymał wniosek 21 dni, ale wakacje kredytowe rozpoczynają się z chwilą doręczenia wniosku. Wniosek należy więc złożyć przed upływem terminu spłaty kredytu, jaka jest w umowie z bankiem.

Podsumowując, jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z wakacji kredytowych? Oto one:

  • odroczenie spłat przysługuje wyłącznie na jeden kredyt, zaciągnięty na nieruchomość, w której mieszkamy,
  • musi być to kredyt zaciągnięty w złotych,
  • zawarcie umowy kredytowej nastąpiło przed 1 lipca 2022,
  • okres kredytowania kończy się co najmniej po upływie 6 miesięcy od daty 1 lipca 2022.

Warte uwagi: Koszty poniesione przed rozpoczęciem działalności w KPiR

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Jak rozumieć cykl koniunkturalny ?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Czytaj  Czym jest dźwignia finansowa ?

Biuro247

Czytaj  Jak rozumieć cykl koniunkturalny ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *