Koszty firmowe a koszty prywatne

Rozgraniczeniem, z którym powinieneś się zapoznać jest klasyfikacja wydatków na firmowe i prywatne. Od tego, z jakim typem wydatku masz do czynienia, zależy czy możesz zaliczyć go do kosztów uzyskania przychodu. Właściwe klasyfikowanie wydatków na prywatne i firmowe są istotną kwestią w prowadzeniu działalności gospodarczej. Gdy bierzesz fakturę na firmę, może okazać się, że nie wszystkie artykuły lub usługi, które na niej widnieją, mogą zostać zakwalifikowane do wydatków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. W ewidencji księgowej niedozwolone jest pomniejszenie dochodu o wydatki osobiste. Jak zatem księgować wydatki firmowe i prywatne wykazane na jednej fakturze?  Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule.

Wydatki firmowe i prywatne

Wydatki firmowe i prywatne – różnice

Najważniejszą różnicą między wydatkiem firmowym a prywatnym jest powiązanie z przychodem osiąganym w ramach prowadzonej działalności. Powiązane to może być bezpośrednie lub pośrednie.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 koszty uzyskania przychodów to koszty poniesione w celu uzyskania przychodów lub zabezpieczenia ich źródła, np. najem lokalu firmowego. Natomiast w art. 23 ustawy wymienione zostały wydatki, których nie można zaliczyć do kosztów wynikających z uzyskania przychodu. Dodatkowo podział wydatków na firmowe i prywatne jest niezbędny w sytuacji, gdy na jednej fakturze znajdują się oba ich rodzaje. Dla przykładu – kupujesz jednocześnie paliwo do samochodu i kawę.

Ponadto, otrzymanie prawidłowo wystawionej faktury na firmę jest niewystarczające, by zakwalifikować dany wydatek za firmowy. Koniecznym jest, abyś na każdy artykuł umieszony na fakturze spojrzał indywidualnie. Ponadto musisz zdecydować czy spełnia on wymogi dotyczące możliwości uznania go za koszt uzyskania przychodu.

O takich wymogach pisaliśmy w artykule: Koszty firmowe – co można do nich zaliczyć?

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Analiza PEST-czym jest?
Czytaj  Forma opodatkowania - jaką wybrać?

Jak księgować?

W sytuacji, gdy na fakturze znajdują się wydatki nie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą nie należy wpisywać ich do księgi podatkowej. Koszty prywatne umieszczone na fakturze musisz pominąć, ponieważ nie ma możliwości, byś mógł wliczyć je w koszty firmowe. Wynika to z faktu, że w przepisach ustaw podatkowych nie zawarto zakazu zaliczania do kosztów podatkowych tylko części wydatków udokumentowanych jedną fakturą. Dodatkowo, na odwrocie faktury warto, abyś zapisał informację o przyczynie tego pominięcia. W związku z tym, czy taką fakturę możesz opłacić środkami z konta firmowego? Zapłata za całość faktury z konta firmowego nie ma większego znaczenia u przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą. Dodatkowo nie powoduje również konieczności przesunięć środków finansowych pomiędzy kontem firmowym, a Twoim prywatnym kontem. Ważne jest to, że środki pozostają cały czas własnością tego samego podmiotu prawa.

Pamiętaj jednak, że to na Tobie jako przedsiębiorcy, spoczywa obowiązek wykazania zależności pomiędzy zakupem, a jego związkiem z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Nota korygująca - czym jest, kto i kiedy może ją wystawić?

Zobacz również: Czym jest poręczenie cywilne?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *