Zalety oraz wady franczyzy

Zalety oraz wady franczyzy. Jak każdy model biznesowy, także i franczyza ma wady oraz zalety. Największa wada – pracujesz na obcą markę. Jak pewnie zauważyłeś na rynku pojawiło się wiele propozycji franczyzy. Pamiętaj jednak franczyza ma zarówno swoje zalety jak i ograniczenia. Zaznaczyć należy, że nie da się jednoznacznie określić co jest wadą a co zaletą. To co dla Ciebie może być zaletą dla kogoś innego jest ograniczeniem

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Wydatki firmowe i prywatne

Zalety oraz wady franczyzy – zalety

Bez wątpienia dużą zaletą franczyzy jest wsparcie techniczne oraz know- how jakie oferuje franczyzodawca Korzystasz również z doświadczenia i wiedzy praktycznej osób, które dużo dłużej są obecne w branży,niż Ty franczyzodawca często organizuje cykliczne szkolenia produktowe dla swojego zespołu. Ponadto franczyzodawcy dostarczają Ci szkolenia z zakresu rozwoju kompetencji miękkich, choćby relacji interpersonalnych, obsługi klienta itp.

Ponadto zauważ proszę, że franczyzodawca oferuje Ci wsparcie prawne i księgowe, jak również przy rekrutacji odpowiedniego zespołu. Warto dodać, że franczyzodawca korzysta z efektu skali więc, może sobie pozwolić na naprawdę korzystne ceny. Ponadto jako duży gracz na rynku ma lepszą pozycję negocjacyjną niż małe podmioty. Może zatem wynegocjować lepsze warunki dostawy. To co dla Ciebie może okazać się barierą nie do pokonania dla lidera rynkowego, jest pestką.

Jeśli działasz pod znaną marką nie musisz walczyć z siłą przyzwyczajenia klientów, nie tracisz czasu na budowę marki od podstaw. Korzystasz z efektu synergii. co więcej franczyzodawca pomoże Ci pokonać barierę wejścia na rynek. Dzięki niemu nie musisz starać się o licencje czy pozwolenia jeśli są w danej branży konieczne. Co więcej franczyzodawca często pomoże Ci w rozpoczęciu nowej działalności, także pokryje część kosztów

Czytaj  Renaming, czyli zmiana nazwy firmy

Ciemna strona tego modelu

Jak już wcześniej wspomniałam wadą franczyzy jest praca na cudzą markę. Inną kwestą jest konieczność całkowitego podporządkowania się koncepcji franczyzodawcy. Brak tu miejsca na własną inwencję. Franczyzodawca może kontrolować, to jak przestrzegasz jego standardów, Pomocna tu staje się instytucja tajemniczego klienta. Jeśli nie dotrzymujesz postanowień umowy, narażasz się na kary. W tym miejscu zachęcam Cię do przeczytania naszego artykułu : Co powinna zawierać umowa franczyzy?

Kolejna rzecz to narzucanie planów sprzedażowych, franczyzodawca może uzależnić od tego Twoje wynagrodzenie. Franczyza wiąże się też z ponoszeniem opłat franczyzowych, innymi słowy płacisz za możliwość korzystania z marki. Pamiętaj że w tym modelu jedna niekorzystna decyzja franczyzodawcy odbija się na całej sieci. Na koniec lin do przydatnej strony Polskiego Związku Franczyzodawców.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Wydatki firmowe i prywatne

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Własna firma – dotacje z Urzędu Pracy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *