Co powinna zawierać umowa franczyzy ?

Franczyza to dość popularny w Polsce model współpracy biznesowej. O tym czym jest franczyza piszemy dokładnie w naszym artykule. Natomiast sama umowa franczyzy, należy do tak zwanych umów nienazwanych. Innymi słowy brak jest w polskim prawie przepisów regulujących współpracę biznesową o takim charakterze. Pewne kwestie reguluje oczywiście kodeks cywilny oraz kodeks spółek handlowych. Jednakże jednoznacznych przepisów mówiących, o tym co powinna zawierać umowa franczyzy – brak

Jakie obszary powinna regulować umowa franczyzy

Wbrew pozorom jeśli decydujesz się na taki rodzaj współpracy biznesowej, musisz ustalić wiele kwestii. Niestety franczyzodawca zawsze jest stroną silniejszą w tej umowie Mimo to pamiętaj jednak, że masz prawo negocjować kształt zawieranej umowy i wpływać na część regulacji.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Działalność w formie spółki cywilnej

Po pierwsze, w umowie franczyzodawca musi podać dokładny termin jej zawarcia. Jedną z kluczowych kwestii do regulacji jest przedmiot umowy, czyli jakie towary lub usługi będziesz sprzedawać używając znaku towarowego oraz marki franczyzodawcy. Zadbaj, by umowa regulowała to, jakim zakresie możesz używać znaku towarowego lub marki franczyzodawcy. Co jeszcze powinna zawierać umowa franczyzy ? Zapisy umowy powinny mówić o tym, kto kiedy i na jakich zasadach ma prawo odstąpić od umowy.

Co ważne umowa powinna zawierać punkty mówiące o karach umownych. Chodzi o to, abyś wiedział w jakich dokładnie sytuacjach możesz narazić się na karę umowną. Umowa musi zawierać jej wysokość. Ureguluj w umowie kwestie wsparcia jakie musi udzielić, Ci franczyzodawca. Ten model biznesowy zakłada przecież, że franczyzodawca pozwala Ci korzystać ze swojej wiedzy np. technicznej i dostarcza Ci konkretne rozwiązania. Ureguluj także w umowie kwestię kosztów jakie ponosisz w trakcie trwania franczyzy. Umowa powinna jasno mówić, na jakich zasadach dostajesz wynagrodzenie i premię.

Czytaj  Własna firma – dotacje z Unii Europejskiej
Co powinna zawierać umowa franczyzy ?

Bez wątpienia ważną kwestią wartą uregulowanie zapisami umownymi jest obszar działania Twojej jednostki, oraz to, kto jeszcze może prowadzić taką samą franczyzę na przykład w Twoim mieście. Jest to przecież ważne z punktu widzenia konkurencyjności firmy. Ważne jest też, by porozumieć się co do przejęcia jednostki franczyzowej. Dowiedz, się czy możesz odkupić sklep lub restaurację prowadzoną na takich zasadach.

Umowa – możliwe pułapki

Uważaj na pułapki. Unikaj zapisów, które budzą Twoje wątpliwości, nawet jeśli franczyzodawca twierdzi, że zapisów tych w praktyce nikt nie stosuje. Zwróć uwagę, czy w umowie nie został zawarty zapis o zakazie pracy u konkurencji Może on obowiązywać również po zakończeniu współpracy. W praktyce przyjmuje się, iż jest to 5 lat. Zakaz ten może dotyczyć także członków Twojej rodziny. Sprawdź czy Twoja umowa nie zawiera klauzul niedozwolonych, inaczej mówiąc klauzul abuzywnych. Rejestr klauzul abuzywnych, znajdziesz na stronie Urzędu ochrony konkurencji i konsumentów.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Kasa fiskalna w e-commerce

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Zawieszenie działalności gospodarczej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *