Co to jest “mały ZUS” i kto go może płacić? Mały ZUS zwany, także preferencyjnym, to mniejsze składki do ZUS dla osób rozpoczynających działalność. Jako przedsiębiorca masz zapewne świadomość, że prowadząc działalność gospodarczą masz obowiązek zapłaty do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych kilku składek.

  • chorobowej ( jest dobrowolna)
  • emerytalnej
  • rentowej
  • wypadkowej

Więcej na temat tych składkach przeczytasz w naszym artykule ‘‘Jakie składki płacisz kiedy zakładasz działalność gospodarczą?” Pewnie zauważyłeś, że na liście brakuje składki zdrowotnej. Ona niestety nie podlega pomniejszeniu, więc Wpłacamy ją zawsze w pełnej wysokości. Uwaga nie płacisz składek na fundusz pracy.

Co to jest “mały ZUS” i kto go może płacić?

Co to jest “mały ZUS” i kto go może płacić? Jak długo mogę płacić “mały ZUS”

Składki na preferencyjnych warunkach możesz płacić przez 24 pełne miesiące od założenia firmy. Jednakże proszę zwróć uwagę na słowo pełne. Jest ono kluczowe. Jeśli swoją działalność założysz później niż pierwszego dnia miesiąca masz prawo płacić preferencyjne składki przez kolejne 25 miesięcy. Tym samym zyskujesz dodatkowym miesiąc ulgi. Co więcej po upływie tych dwóch lat musisz iść do ZUS-u i wypełnić dwa formularze. Po pierwsze ZWUA, czyli wyrejestrowanie z preferencyjnych składek. Po drugie wypełniasz formularz to ZUA, czyli przechodzisz na pełne składki. Co ważne masz na to 7 dni od utraty prawa do pomniejszonych składek.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Mam firmę IT - co wrzucić w koszty?

Kto może płacić pomniejszone składki?

Takie składki przysługują osobie fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą. Biorąc pod uwagę przepisy, osoba ta nie może wcześniej, prze 60 miesięcy prowadzić działalności gospodarczej. Ponadto jeśli chcesz skorzystać z preferencyjnych warunków, nie możesz współpracować ze swoim byłym szefem. Co ważne ograniczenie to dotyczy tylko osób, które nawiązały stosunek pracy, na podstawie umowy o pracę i te same obowiązki co u szefa, będą teraz wykonywać na własny rachunek

Czytaj  Konto firmowe z obsługą księgową

Co to jest “mały ZUS” i kto go może płacić? Przykład

Anna jest księgową i postanowiła założyć własną firmę. Co więcej, nigdy wcześniej nie prowadziła działalności Poprzednio pracowała również jako księgowa lecz na zasadach umowy zlecenie. Teraz jednak chce współpracować, ze swoim szefem, ale na własny rachunek. Czy ma prawo do ”małego ZUS-u” Odpowiedź brzmi – tak, bo ograniczenie nie dotyczy umów o dzieło oraz zlecenie.

Pamiętaj, że jeśli jesteś wspólnikiem w spółce, twórcą lub artystą “mały ZUS” jednak Cię nie dotyczy. Płacisz więc składki w pełnej wysokości. Ponadto jeśli poprzednio prowadziłeś szkołę publiczną czy niepubliczną lub inną placówkę na podstawie prawa o oświacie również, płacisz składki w pełnej wysokości. Poza tym, pamiętaj też, że z preferencyjnych składek nie może skorzystać osoba, która z Tobą współpracuje. Na przykład członek rodziny. Te osoby odprowadzają składkę nie mniejszą niż 60% przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Aktualne informacje o tym wynagrodzeniu znajdziesz na stronach GUS. Biorąc pod uwagę przepisy, warto sprawdzać.

Teraz Pokażemy Ci różnicę pomiędzy składkami preferencyjnymi a ”małym ZUS-em” Popatrz na tabelkę.

Podstawa wymiaru składki30% minimalnego wynagrodzenia
840 zł
60% minimalnego wynagrodzenia
3.155,40 zł
rentowej
8,00%
67,20 zł252, 43 zł
emerytalnej
19,52%
163,97 zł615,93 zł
wypadkowej
1,67%
14,03 zł52,70 zł
chorobowej
2,45%
20,58 zł77,31 zł
Fundusz Pracy i Solidarnościowy
2,45%
0 zł77,31 zł
RAZEM265,78 zł1075,67 zł
Opracowanie własne na podstawie https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/zus/chce-rozliczac-zus/obnizone-skladki-zus-przez-24-miesiace

Jak widać składki są dużo niżesz. A co jeśli zawieszę działalność? Wtedy również możesz płacić pomniejszone składki, jednak czas się nie zatrzymuje – preferencyjny okres 24 miesięcy nie ulega wydłużeniu.

Jak wyliczyć ”mały ZUS” i do kiedy muszę zapłacić składkę?

Preferencyjne składki liczymy od podstawy, która wynosi 30% minimalnego wynagrodzenia. W 2021 roku, minimalne wynagrodzenie wynosi 2.800 brutto. Tym samym obniżona podstawa to 840 złotych. Składki do ZUS za siebie odprowadzasz do 10 dnia każdego miesiąca. Co ważne preferencyjne składki płacisz tylko za siebie, za swoich pracowników odprowadzasz składki w pełnej wysokości. Pamiętaj, że masz czas do 15 każdego miesiąca.

Czytaj  Mikro, mały czy średni przedsiębiorca?

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Tłumaczenie dokumentów księgowych - czy zawsze jest wymagane?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Kwalifikowany podpis elektroniczny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *