Cena jako element koncepcji 4P

O koncepcji 4P pisaliśmy w innym naszym artykule –”Marketing MIX – czyli magia sprzedaży” . Cena jako element koncepcji 4P – sformułowanie ”cena ” w tej koncepcji – to oczywiście ekwiwalent pieniężny za towar, ale nie tylko. Składnikami ceny są także, możliwe do uzyskania rabaty i upusty. Warunki uzyskania kredytu, system ratalny. Składnik ceny to także koszt osobisty jaki ponosi kupujący, czyli czas jaki poświęci na dotarcie do sklepu i zakupy. To także koszty transportu dobra do domu.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Od czego zależy sukces w e-commerce?

Choć zapewne nigdy się nad tym nie zastanawiałeś cena pełni w gospodarce bardzo ważną rolę. Po pierwsze pełni funkcję informacyjną – jaki powinien być ekwiwalent za towar. Po drugie pełni funkcję redystrybucji, czyli nowego podziału dochodu. Innymi słowy, kiedy jedni kupują, drudzy się bogacą. Dochody przesuwają się od nabywcy do sprzedawcy.. Funkcja, o której wspomnieliśmy łączy się z kolejną, to jest stymulacyjną. Cena oddziałuje zarówno na sprzedawców jak i na nabywców dóbr/ Z punktu widzenia przedsiębiorcy – im wyższy jest poziom cen tym bardziej opłaca się produkować dany towar. Dlatego też cena to bodziec do sterowania rozmiarami produkcji

Cena jako element koncepcji 4P – strategie cenowe

Strategia cenowa, to nie tylko podejmowane działania, ale także określony sposób myślenia. Zależny od tego jaki produkt sprzedajesz. Strategia zależy również od tego jaką masz pozycję na rynku i w jaki typ klienta celujesz. Jeśli sprzedajesz najnowszy model Iphona możesz pozwolić sobie na strategię śmietanki. Polega ona na maksymalizacji zysku, w stosunkowo krótkim czasie. Producenci stosujący tę strategię mają świadomość, że bariera cenowa nie pozwoli na szeroki dostęp do tego produktu. celują więc, tylko w tych nabywców dla których wysoka cena nie stanowi problemu.

Czytaj  Najważniejsze powody, przez które biznes stoi w miejscu

Dumpping, natomiast polega na tym, że przedsiębiorstwo toleruje przez pewien czas ponoszenie strat, oferując produkty poniżej kosztów wytworzenia. – Strategia ta ma na celu choćby wejście na rynek nowym producentom, którzy nie mogą pozwolić sobie na ponoszenie strat. Jeśli jesteś liderem na danym rynku, możesz korzystać z efektu skali. Pozwala to na zastosowanie strategii dominacji, czyli zmniejszenie kosztu – przy jednoczesnym obniżeniu ceny. Kolejną strategią jest parasol cenowy. Jeśli chcesz szybko odzyskać zainwestowany w produkcję kapitał, wraz ze wzrostem kosztów produkcji utrzymuj stosunkowo wysokie ceny. Jeśli chcesz przechwycić część rynku – obniż ceny. – To kolejna strategia cenowa. Inną strategią jest penetracja rynku – Oznacza masową sprzedaż bardzo tanich produktów.

Podsumowanie

Cena odzwierciedla wartość produktu. Ustalając cenę należy jednakże brać pod uwagę także ceny konkurentów. ważnym czynnikiem jest także jakość produktu, oraz jego innowacyjność. Cena określana jest także prawem popytu ma dany towar. Jak wspomnieliśmy cenę uzależnimy także od przyjętej strategii.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Wydatki firmowe i prywatne

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Macierz McKinseya (Macierz GE)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *