Choć w medialnych doniesieniach mówiło się o tym, że pracownicy ZUS będą mogli odwiedzać sąsiadów osoby przebywającej na zwolnieniu lekarskim. A także będą mogli wnioskować do telefonii komórkowej o podanie lokalizacji danej osoby. Tak samo jak do banku, prosząc o podanie miejsc w których płaciło się kartą, to wszystkie te doniesienia zostały zdementowane. Jednakże ZUS poszerzył swoje uprawnienia. Ma teraz prawo do większej kontroli i nowe sposoby jej przeprowadzenia w stosunku osób przebywających na L4. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj o: Zmiany w ZUS od 2022 roku

Nowe sposoby kontroli L4 przez ZUS jak założyć działalność

Nowe sposoby kontroli L4 przez ZUS

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz zapisów innych ustaw, spowodowała zwiększenie uprawnień pracowników ZUS. Oznacza to, że od 1 stycznia 2022 roku ZUS będzie uprawniony do pozyskiwania danych oraz informacji. Będą one potrzebne do ustalenia prawa do zasiłków, ich wysokości, podstawy wymiaru składek oraz ich wypłat od ubezpieczonych oraz płatników.

Według słów rzecznika ZUS Pawła Żebrowskiego, wynika to z faktu, że obecnie brak pełnej oraz rzetelnej informacji i dokumentacji od płatników składek lub ubezpieczonych. Utrudnia ustalanie prawa do zasiłków, ich terminową wypłatę oraz ich weryfikację. Dotychczas zdarzały się sytuacje, że płatnicy składek lub ubezpieczeni, powołując się na brak podstawy prawnej do udostępnienia danych, odmawiali przekazywania informacji lub dokumentów.

Pozyskiwanie danych od różnych pracodawców

Zmienione i utworzone nowe przepisy, mają na celu uzyskanie bądź weryfikację danych, które są niezbędne do przyznania prawa oraz wypłaty świadczenia z ubezpieczeń społecznych. Informacje będzie można uzyskiwać zarówno od płatników składek jak i osób ubezpieczonych. Tym sposobem będzie możliwe potwierdzenie lub zaprzeczenie okolicznościom zawartym w oświadczeniach składanych przez ubezpieczonych. W sytuacji odkrycia nieprawdziwych informacji, osoba będzie musiała zwrócić nienależnie pobrane świadczenia z naliczonymi odsetkami.

Czytaj  Dlaczego nie warto założyć firmy 1. dnia miesiąca?
Nowe sposoby kontroli L4 przez ZUS jak założyć działalność

Sposób kontroli ZUS osób przebywających na zwolnieniu lekarskim

ZUS ma prawo, ale także obowiązek, aby sprawdzić czy dana osoba rzeczywiście jest niezdolna do pracy. Oznacza to, że osobę przebywającą na zwolnieniu L4 może skierować na obowiązkową wizytę u lekarza orzecznika lub lekarza konsultanta ZUS. Dodatkowo może zlecić wykonanie badań pomocniczych jak również zarządzać od lekarza, by udostępnił dokumentację medyczną chorej osoby.

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w ZUS?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *