Nadchodzący 2022 rok niesie ze sobą wprowadzenie wielu zmian w ZUS. Od początku przyszłego roku m. in. będzie obowiązywał wyższy zasiłek chorobowy za pobyt w szpitalu, inne zasady naliczania okresu zasiłku chorobowego L4 oraz zmiany w zasiłku macierzyńskim. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się jakie nadchodzą zmiany w ZUS od 2022 roku.

Zmiany w ZUS od 2022 roku jak założyć działalność

Wyższy zasiłek chorobowy za pobyt w szpitalu

Do tej pory, osoby będące w szpitalu otrzymywały zasiłek chorobowy w wysokości 70% wypłaty. Od 1 stycznia 2022 roku zasiłek ulegnie podwyższeniu i będzie wynosił 80% pensji.

Zmiana w prawie do uzyskania zasiłku macierzyńskiego

Od nadchodzącego 2022 roku prawo do otrzymania zasiłku macierzyńskiego otrzymają kobiety, które po urodzenia dziecka straciły możliwość skorzystania z niego. Dotyczy to sytuacji, gdy zmarł zatrudniający pracodawca. Dodatkowo, jeśli pracodawca zmarł podczas ciąży pracownicy, to do dnia porodu kobieta będzie dostawała świadczenie w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

Większe prawo do świadczeń w opóźnieniu z opłacaniem składki zdrowotnej

Wprowadzona zmiana spowoduje, że dobrowolne ubezpieczenie chorobowe nie zostanie zaprzestane z powodu nieterminowego opłacania składek. Jak podaje ZUS nowe przepisy umożliwią nabycie prawa do zasiłku osobom niezdolnym do pracy w okresie, za który będą miały zaległości z tytułu składek w kwocie wyższej niż 1% minimalnego wynagrodzenia (w 2022 r. – 30,10 zł). Nabędą prawo do zasiłku po spłacie zadłużeni. Jednakże należy uregulować opłaty w przeciągu 6 miesięcy od dnia powstania prawa do świadczenia, ponieważ w innym wypadku przedawni się.

Zmiany w ZUS od 2022 roku jak założyć działalność

Zmiany w ZUS od 2022 roku – Zmiany w ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku

Następna zmiana dotyczy ustalania podstawy wymiaru zasiłku. Od 2022 roku, jeśli między okresami pobierania zasiłków (bez względu na powód) nie było przerwy lub była krótsza niż miesiąc kalendarzowy, nie trzeba będzie ustalać podstawy zasiłku na nowo.

Czytaj  Kredyt dla firm na start - co to jest i na czym polega?

Zwolnienie lekarskie i krótsze prawo do zasiłku

Aktualnie obowiązuje okres pobierania zasiłku, który trwa 182 dni. Od 1 stycznia 2022 będzie trwał tyle samo, jednakże ulegnie zmiana naliczania go. Do tej pory można było wydłużyć czas przebywania na zasiłku z powodu różnych chorób. Nowe przepisy zakładają, że jeśli wystąpi przerwa między zwolnieniami mniejsza niż 60 dni, to zostaną one zsumowane pomimo tego, że powstały z innych powodów.

Przeczytaj o: Jak prawidłowo wyliczyć składkę ZUS?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Pomoc de minimis dla przedsiębiorcy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *