Jak prawidłowo wyliczyć składkę ZUS?

Jak prawidłowo wyliczyć składkę ZUS? – Jak się pewnie orientujesz za sprawą Nowego Polskiego Ładu czekają nas wszystkich rewolucyjne zmiany. Mówimy Tutaj Także o zmiany w obliczaniu składek na ubezpieczenia społeczne. Innymi słowy o składce na ubezpieczenie zdrowotne, emerytalne oraz rentowe. W tym artykule podpowiemy Ci jak prawidłowo te składki wyliczyć

Jak prawidłowo wyliczyć składkę ZUS?

Wysokość Twoich składek zależy od tego na jakich zasadach jesteś opodatkowany jako przedsiębiorca.

Opodatkowanie na zasadach ogólnych

Do tej pory składka zdrowotna była stała. Natomiast według nowych przepisów wysokość składki wzrasta wraz z osiąganym dochodem. Na przykład jeśli osiągasz wynagrodzenie 3010 złotych brutto to Twoja składka będzie wynosiła 270,90 złote. Natomiast przedsiębiorca, który osiąga przychód 25.000 Twoja składka zdrowotna to aż 2.250 zł. Nie będziesz mógł odliczyć tej składk9i od podatku. Na zasadach ogólnych wysokość składki zdrowotnej po wprowadzeniu Polskiego Ładu wyliczymy jako 9% naszego dochodu.

Zachęcam Cię do przeczytania innego naszego artykułu – Co ujmować w rejestrze VAT?

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Czy można skrócić L4 ? - to warto wiedzieć

Opodatkowanie podatkiem liniowym

Na przykład jeśli osiągasz wynagrodzenie 5.510 złotych brutto to Twoja składka będzie wynosiła 270,90 złote. Natomiast przedsiębiorca, który osiąga przychód 25.000 Twoja składka zdrowotna to aż 1.225 zł. Przedsiębiorcy rozliczający się na podatku liniowym będą mogli skorzystać z niższej wysokości składki zdrowotnej – 4,9% dochodu. Wprowadzona ma zostać również minimalna wysokość składki zdrowotnej na podatku liniowym, która wyliczana będzie jako 9% od minimalnego wynagrodzenia. Minimalne wynagrodzenie w roku 2022 r. wyniesie 3010 zł. Oznacza to, że dla dochodów miesięcznych na rękę mniejszych niż 5510 zł, składka zdrowotna będzie zawsze na poziomie 270,90 zł.

Czytaj  Polski Ład — niższy limit płatności gotówkowych
Jak prawidłowo wyliczyć składkę ZUS?

Jak prawidłowo wyliczyć składkę ZUS? – Ryczałt

Tutaj wszystko zależy od wysokości przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. Zatem zawsze jej wysokość będziesz musiał weryfikować na dzień wyliczenia składki Jeżeli osiągniesz dochód powyżej 300.000 Twoja składka będzie wynosić 916,68. To jest aż 180% przeciętnego wynagrodzenia. Ryczałtowcy, podobnie jak przedsiębiorcy na zasadach ogólnych i liniówce, również nie będą mogli odliczyć tej składki od podatku.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Czym jest rygor natychmiastowej wykonalności?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Czym jest rygor natychmiastowej wykonalności?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *