Osoba spóźniająca się ze spłatą swoich zobowiązań może otrzymać od wierzyciela monit. Jest to formalne przypomnienie, które upomina o opłaceniu istniejącej zaległości finansowej. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Co to jest monit i kiedy można go otrzymać?

Przeczytaj o: Jak napisać monit?

Co to jest monit i kiedy można go otrzymać jak założyć działalność

Co to jest monit?

Nie istnieją przepisy, które określają w jaki sposób trzeba przekazać monit. Z reguły monit ma formę pisemną, jednakże nie jest to jedyne wyjście o przypomnieniu zaległości. Takie upomnienie można otrzymać poprzez:

  • monit pisemny,
  • monit telefoniczny,
  • oraz monit elektroniczny,
  • monit wysłany poprzez wiadomość SMS.

Bez względu od tego, jaką monit przyjmie formę, powinien zawierać wszelkie informacje, które określą:

  • kiedy minął termin płatności,
  • wysokość zaległości oraz wskazanie co dłużnik musi opłacić,
  • numer konta, na który trzeba dokonać wpłaty.

Kiedy można otrzymać monit?

Monit jest upomnieniem oraz ponagleniem do zapłaty należności. A zatem jest on wysyłany w momencie, jeśli posiada się opóźnienie w opłaceniu, np. pożyczki, wykonanej usługi, dostarczonego towaru. To, po jakiem czasie w opóźnieniu spłaty jest on wysyłany, w główniej mierze zależy od wierzyciela. Tym samym monit można otrzymać już po 3 dniach lub też dopiero po 14 dniach powstania zaległości.

Zazwyczaj monit jest pierwszym przypomnieniem i ponagleniem do zapłaty. Jeśli wskazane zadłużenie nie zostanie uregulowane, to można spodziewać się otrzymania kolejnego lub też wezwania do zapłaty. W najgorszym wypadku, jeśli zadłużenie nie jest opłacone to można spodziewać się przekazania sprawy do sądu lub do windykacji przez komornika. Z tego powodu, aby oszczędzić sobie późniejsze kłopoty, najlepiej jest uregulować oczekiwaną zapłatę.

Co to jest monit i kiedy można go otrzymać jak założyć działalność

Co zrobić, gdy otrzyma się monit?

Choć monit ma charakter przypominający, to najlepszym rozwiązaniem po otrzymaniu jego, jest spłata należności. Pozwoli to, aby kwota zaległości nie wzrastała ze względu na doliczone odsetki za opóźnienie. Dodatkowo wierzyciel nie będzie musiał wykonywać kolejnych kroków, aby otrzymać pieniądze. Tym samym nie będzie musiał uruchamiać windykacji sądowej lub windykacji komorniczej.

Czytaj  Czy składkę zdrowotną 2022 można księgować w kosztach?

Co zrobić, jeśli nie można uregulować zapłaty w momencie otrzymania monitu?

W takiej sytuacji, najlepszym rozwiązaniem będzie skontaktowanie się z wierzycielem. Dobrze jest, aby powiedzieć o braku możliwości opłaceniu zaległości i wskazanie powodu z jakiego to wynika. Dodatkowo można poprosić o rozłożenie płatności o raty lub wskazać termin, kiedy ureguluje się zapłatę.

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Plusy i minusy działalności gospodarczej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *