Metoda kasowa – przywilej małego podatnika VAT. W ten sposób rozliczysz VAT jeśli, nie przekroczyłeś 1,2 miliona euro przychodu ze sprzedaży. Co ważne limit obejmuje także podatek.

Metoda kasowa - przywilej małego podatnika VAT

Dlaczego mówimy, że Metoda kasowa to przywilej małego podatnika VAT.? Metoda kasowa polega na tym, że VAT wykazujesz w deklaracji dopiero w momencie dokonania transakcji. VAT należny, czyli od sprzedaży wykażesz w momencie, gdy dostaniesz pieniądze od swojego kontrahenta. To samo tyczy się podatku naliczonego, czyli od zakupów. Jeśli rozliczasz się kasowo musisz taką informację umieszczać na fakturze. Co więcej, fakturę musisz wystawić dla czynnego podatnika VAT. Pamiętaj, że przy wyborze metody kasowej musisz monitorować swoje przepływy płatności. Brak kontroli, na dłuższą metę, może spowodować, że nie zabezpieczysz środków do kwartalnego rozliczenia podatku. O obowiązku kwartalnych rozliczeń VAT-u pisaliśmy już w innym naszym artykule. Sprawdź ! Chęć rozliczenia się metodą kasową zgłaszasz właściwemu urzędowi skarbowemu, posługując się formularzem VAT-R.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Jak cofnąć przelew?

Kogo nie dotyczy obowiązek składania deklaracji co kwartał?

Obowiązek składania deklaracji kwartalnych nie dotyczy osób, które świeżo zarejestrowały swoją działalność. Taki podatnik przez 12 miesięcy składa deklarację miesięczną. Do 25 dnia każdego miesiąca. Jeśli chcesz po tym okresie przejść na metodę kasową musisz w urzędzie skarbowym złożyć formularz VAT-R, ale jako aktualizację

Jeśli sprzedajesz towary wrażliwe i Twoja sprzedaż przekracza 50.000 złotych, nie możesz rozliczyć się kwartalnie. W wykazie towarów wrażliwych ujęto między innymi: złoto inwestycyjne, laptopy, telefony komórkowe. czy cynę. Pełen wykaz znajdziesz w załączniku numer 15 do ustawy o VAT.

Czytaj  Zwolnienie lekarskie w trakcie ciąży

Metoda kasowa – przywilej małego podatnika, a faktura dla podmiotu nie będącego płatnikiem VAT

Metoda kasowa, pozwala odwlec moment rozliczenia VAT-u Jest to bardzo korzystne w sytuacji występowania zatorów płatniczych. Abu zasada ta działała musi być spełniony podstawowy warunek. Faktura musi być wystawiona dla podmiotu zarejestrowanego jako czynny płatnik VAT. W innym wypadku nawet jeśli kontrahent nie zapłacił Ci za towar, to po upływie 180 dni, musisz rozliczyć VAT.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Jak rozliczyć import usług nievatowców?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Jak cofnąć przelew?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *