Posiadanie samochodu firmowego jest w dzisiejszych czasach praktycznie normą. Nabyte auta po czasie bywają wymieniane na inne lub przekazywane na cele prywatne. W tym artykule przyjrzę się skutkom, jakie na gruncie VAT oraz PIT powoduje wycofanie auta firmowego z firmy. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj o: Sankcje za błędy w rozliczaniu podatku VAT

Wycofanie auta firmowego z firmy Jak założyć działalność

Co zrobić na początku wycofując samochód firmowy z działalności?

W przypadku wycofania samochodu z firmy trzeba sporządzić protokół przekazania środka trwałego na cele prywatne. Oprócz tego należy usunąć auto z ewidencji środków trwałych. Potrzebny będzie do tego formularz LT, czyli protokół likwidacji środka trwałego.

Wycofanie auta firmowego z firmy – VAT

Jeżeli podczas nabycia pojazdu przedsiębiorca miał prawo, aby odliczyć VAT z tytułu nabycia, wytworzenia bądź jego części składowych musi traktować wycofanie auta jako dostawę towaru podlegającą opodatkowaniu VAT. Mówi o tym ustawa o VAT i nie ma tutaj znaczenia, czy przedsiębiorca skorzystał z tego odliczenia czy też nie. Dotyczy to prawa do odliczenia VAT w całości (100%) lub też częściowo (50%) za wydatki na pojazd. Podsumowując ten akapit, jeśli przedsiębiorca nabył samochód i otrzymał fakturę VAT dodatkowo posiadając prawo do całościowego lub częściowego odliczenia podatku VAT wynikające z powodu nabycia, ma obowiązek, aby opodatkować VAT czynności związane z wycofaniem środka trwałego na cele prywatne.

Wycofanie auta firmowego z firmy Jak założyć działalność

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Bilet kupiony przez internet — czy można go uznać za fakturę?

Wycofanie auta firmowego z firmy – PIT

Wycofanie pojazdu firmowego na cele prywatne nie wymaga, aby przeprowadzić korektę wliczonych w koszty odpisów amortyzacyjnych. Jednakże należy pamiętać, że ostatni odpis amortyzacyjny musi być naliczony w miesiącu, kiedy nastąpiło wycofanie samochodu z firmy. Jeżeli natomiast w momencie wycofania auta nie doszło do pełnej amortyzacji, część którą nieumorzona można wliczyć w koszt, jeśli dojdzie do sprzedaży pojazdu.

Czytaj  Korzyści kwartalnego rozliczania VAT

W przypadku sprzedaży firmowego auta należy rozliczyć jeszcze na gruncie podatkowym. Jeśli do sprzedaży auta doszło w przeciągu 6 lat licząc od pierwszego dnia miesiąca, który nastąpił po miesiącu wycofania środka trwałego, trzeba zakwalifikować jako przychód z działalności gospodarczej. Sprzedaż auta w tym okresie będzie opodatkowana podatkiem dochodowym.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Zmiana formy opodatkowania do 20 lutego 2022

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Korzyści kwartalnego rozliczania VAT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *