Podczas prowadzenia działalności może przytrafić się sytuacja, że po wystawieniu faktury doszło do zwrotu zakupionego towaru. Może także dojść do sytuacji, gdy nie doszło do realizacji usługi. Co zrobić w takich okolicznościach? Czy fakturę można anulować? W jaki sposób to zrobić? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj o: Co musi zawierać refaktura?

Czy fakturę można anulować Jak założyć działalność

Czy fakturę można anulować?

Obecnie nie przepisów, które wprost zakazują wykonania anulowania faktury. Sposób, aby anulować fakturę jest bardzo prosty, a konkretniej wystarczy przekreślić wystawioną fakturę oraz dodać na niej zapis: faktura anulowana. Jest to jednak możliwe, jeśli nie doszło do realizacji transakcji bądź też faktura nie została wprowadzona do obrotu prawnego, czyli nie została wręczona klientowi. Na ten temat została wydana indywidualna interpretacja, która na to pozwala. Mówi, że „dopuszczalne jest anulowanie dokumentów (oryginału i kopii faktury) w przypadku, gdy nie zostały one jeszcze wprowadzone do obiegu prawnego. Dokumenty tych operacji księgowej opatrzone odpowiednią adnotacją powinny być zachowane w dokumentach Wnioskodawcy. Bez konieczności wprowadzania ich do ewidencji i wykazywania wynikających z nich kwot w deklaracji VAT.”

Należy tutaj jednak pamietać, że do anulowania faktur musi dochodzić rzadko oraz sporadycznie. Ponieważ fiskus przy częstym anulowaniu może wszcząć kontrolę skarbową. I tym samym sprawdzić przedsiębiorcę, czy działa zgodnie z prawem i nie dochodzi do złamania przepisów.

Czy fakturę można anulować Jak założyć działalność

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Sprzęt o wartości ponad 3500 zł używany krócej przez rok a koszty podatkowe

Co zrobić, jeśli fakturę wprowadzono do obiegu prawnego?

W takiej sytuacji nie można anulować faktury, ale trzeba wystawić fakturę korygującą, która będzie de facto anulowaniem. Podczas takiej korekty należy zmienić kwotę i wpisać zero. Stroną odpowiedzialną za wystawienie faktury korygującej jest sprzedawca. Jeśli zatem nabywca zauważy błąd, jaki pojawił się na otrzymanej fakturze, musi zgłosić to sprzedawcy. Co prawda, nabywca ma również prawo do dokonania korekty, ale poprzez notę korygującą. Jednakże dotyczy to popełnionych błędów innego rodzaju, które nie mają związku z wysokością wartości towaru, usług, błędnie naliczoną stawką VAT.

Czytaj  Jak zaksięgować przychód na przełomie roku?

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Co zrobić z otrzymaną fakturą, która ma błędy?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Środek trwały a wyposażenie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *