Pełna księgowość

Kiedy prowadzisz działalność gospodarczą z małą księgowością, wypełniasz szereg obowiązkowych formalności oraz opłacasz składki na ubezpieczania i fundusze. Księgowość może być prowadzona na różne sposoby. Należy jednak pamiętać, że musi ona być zgodna z europejskimi standardami. Najmniejsze firmy rozliczające się ryczałtem praktycznie w ogóle nie muszą prowadzić rachunków. Najczęściej stosuje się rozliczenie Księgą przychodów i Rozchodów. Wykorzystywana jest do rozliczeń jednoosobowych działalności, a także firm, które nie mają zbyt wysokich obrotów. Największe firmy, a także te, które prowadzą skomplikowane rozliczenia, będą prowadziły księgi handlowe. Podczas prowadzenia rozliczeń dla firm możemy wyróżnić dwie formy księgowości:

  • księgowość uproszczona (KPiR, ryczałt, karta podatkowa)
  • księgi rachunkowe (nazywane pełną księgowością)

Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Trwający leasing a likwidacja działalności

Pełna księgowość
Pełna księgowość – co warto o niej wiedzieć?

Czym jest pełna księgowość?

Pełna księgowość jest najbardziej skomplikowaną, zaawansowaną wersją prowadzenia ksiąg handlowych. Chodzi w niej o odpowiednie zaksięgowanie wszystkich operacji dokonywanych przed przedsiębiorstwo. W jej ramach należy przechowywać wszystkie dokumenty kupna i sprzedaży. Trzeba także odnotować wszelkie transakcje, przelewy przychodzące i wychodzące, a także wszelkie operacje związane z magazynem.

Pełna księgowość dotyczy dużych i dochodowych przedsiębiorstw. To od nich państwo wymaga pełnej transparentności. Pełna księgowość zapewnia przejrzysty obraz sytuacji finansowej. Korzystają na tym organy państwowe sprawujące nadzór nad praworządnością firm. Ma to znaczenie także dla podmiotów związanym z firmą – kontrahentów, udziałowców czy inwestorów. Pełna księgowość obliguje do prowadzenia tzw. pełnych ksiąg, czyli umieszczania operacji gospodarczych w księgach rachunkowych. Na księgi rachunkowe składają się:

  • dzienniki,
  • księga główna,
  • księgi pomocnicze,
  • zestawienia obrotów i sald kont księgi głównej oraz sald kont ksiąg pomocniczych,
  • tzw. inwentarz, czyli wykaz składników aktywów i pasywów.

Przedsiębiorca prowadzący pełną księgowość zobligowany jest dodatkowo do przygotowania licznych sprawozdań. Ma obowiązek przedstawiania bilansów, rachunków zysków i strat, informacji wprowadzającej do sprawozdania, a także tzw. dodatkowych informacji i objaśnień. 

Czytaj  Ulepszenie środka trwałego

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Kasy fiskalne online - nowe zmiany

Kiedy prowadzący JDG musi przejść na pełną księgowość?

Przedsiębiorca, który do tej pory prowadził jednoosobową działalność gospodarczą i przekształcił ją w którąś z wymienionych w poprzednim akapicie spółek, musi zacząć prowadzić księgi rachunkowe.

Pełna księgowość dotyczy też osób, które ciągle mają zarejestrowaną JDG, ale ich przychód roczny przekroczy równowartość 2 000 000 euro.
Przeliczając ten limit na złotówki, w 2022 r. wynosi on 9 188 000 PLN. Oznacza to, że firma, która osiągnie przychody w tej wysokości, od 2023 r. będzie musiała prowadzić pełną księgowość.

Co istotne – działa to też w drugą stronę. Właściciel JDG, prowadzący pełną księgowość, może przejść na księgowość uproszczoną, jeżeli nie przekroczy limitu 2 000 000 euro.

Warte uwagi: Zaliczka na poczet dywidendy

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Jak rozliczyć wydatki na reklamę na Facebooku?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Jakie koszty można ponieść przed rozpoczęciem działalności gospodarczej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *