Leasing a uszkodzenie pojazdu

Zdarza się, że przedsiębiorca zmuszony jest zlikwidować swoją działalność, rozwiązać lub wyrejestrować spółkę. Ogólnie rzecz biorąc – zaprzestać prowadzonej działalności gospodarczej, w jakiej formie by nie była. Powody takiej decyzji bywają różne –  od utraty płynności finansowej, przez brak klientów, po problemy osobiste. Znalazłeś się w trudnej sytuacji. Likwidujesz działalność gospodarczą, a masz leasing. Firmy korzystające z leasingu mają kilka możliwości uregulowania należności względem leasingodawcy. Wybór konkretnego rozwiązania leasingobiorca powinien uzależnić zwłaszcza od tego, jak dużą ilością gotówki dysponuje i czy chce zachować lub zwrócić finansującemu przedmiot leasingu. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Zaliczka na poczet dywidendy

Likwidacja działalności – co dalej?

Jeśli chciałbyś pozbyć się przedmiotu leasingu, możesz zwrócić go leasingodawcy. W tej sytuacji umowa musi zostać rozliczona, czyli pozostałe raty leasingu musisz spłacić. Leasingodawca wyliczy należność pomniejszoną o wartość zwracanego przedmiotu.

Zwykle jednak nie jest to korzystne rozwiązanie, dlatego lepszą opcją jest znalezienie chętnego na przejęcie leasingu, czyli tzw. cesja. Zastanów się, czy przypadkiem nie masz, np. zaufanego przyjaciela, który ma firmę i przejmie od ciebie umowę zanim zamkniesz działalność. Wówczas formalnie to on będzie leasingobiorcą kontynuującym spłatę, ale ty pozostaniesz faktycznym użytkownikiem przedmiotu. Kwestię spłaty zwyczajnie ustalicie między sobą.

Leasing - rodzaje
Trwający leasing a likwidacja działalności gospodarczej

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Co to jest Full Service Leasing?

Likwidacja działalności – wykup przedmiotu leasingu

Jeśli zamykasz działalność, a jednocześnie jesteś zainteresowany dalszym użytkowaniem leasingowanego środka trwałego, możesz wystąpić do firmy leasingowej o przedterminowe zakończenie umowy leasingu i dokonać jego wcześniejszego wykupu. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie pojawią się żadne sankcje związane z wystąpieniem zaległości w spłacie. Ponadto nadal będziesz mógł korzystać z danego urządzenia czy pojazdu już jako właściciel. Dodatkowo opcja ta pozwala na uniknięcie dodatkowych kosztów związanych z wypowiedzeniem umowy i windykacją przedmiotu leasingu.

Czytaj  Jak wznowić zawieszoną działalność gospodarczą?

Zamiana na leasing konsumencki

Leasingodawcy umożliwiają zmianę leasingu wziętego na firmę na leasing konsumencki. Pozwala to na kontynuowanie spłaty i użytkowanie pojazdu jako osoba prywatna. Taką usługę świadczy część firm leasingowych. Niektórzy finansujący stosują odpowiedni aneks do umowy, inni od razu zaczynają fakturować kolejne raty leasingu na imię i nazwisko korzystającego zamiast na jego działalność. Trzeba jednak wiedzieć, że nie każdy leasingodawca proponuje takie rozwiązanie. Część firm wcale nie oferuje leasingu konsumenckiego. Jeszcze przed wyborem finansowania warto sprawdzić, czy opcja zamiany jest możliwa do przeprowadzenia.

Zanim podejmiesz decyzję o zlikwidowaniu działalności gospodarczej, najlepiej skontaktuj się w tej sprawie ze swoim leasingodawcą. Wówczas można dowiedzieć się, jakie są opcje przerwania, zakończenia albo kontynuowania umowy.

Niepoinformowanie firmy leasingowej o likwidacji działalności i dalsze spłacanie rat bywa traktowane jako naruszenie warunków kontraktu. Takie postępowanie może skutkować wypowiedzeniem umowy i odebraniem pojazdu, dlatego radzimy skontaktować się z leasingodawcą, jeżeli planujesz zamknąć swoją firmę. 

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Jak przyspieszyć procedurę leasingu?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Jakie są rodzaje kredytów dla firm?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *